Validen ekmek fiyatlarına ilişkin flaş açıklama
İstanbul Valisi Vasip Şahin, "İstanbul'da 200 gr. ekmek 1 lira, 250 gr. ekmek 1,25 liradan satılacak." dedi.
EKONOMİ , 03 Ekim 2018 Çarşamba, 15:25
Validen ekmek fiyatlarına ilişkin flaş açıklama

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, halk ekmeğin fiyatının 75 kuruştan satılmaya devam edeceğini söyledi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

200 gram ekmek 1 lira, 250 gram ekmek 1.25 TL olmaya devam edecek. Büyükşehir İlçe Belediyesi zabıtalarınca denetlemeler olacak. Fahiş fiyat uygulayanlarla ilgili yasal düzenlemeler uygulanacak.

Sayın Belediye Başkanımız da açıklama yapacak. Özellikle şuna dikkat etmeniz lazım. Bir tarafta kamunun imkanları bir tarafta özel sektör. Ben tekrar ifade ediyorum: İstanbul'da 2016'dan bu yana değişen bir fiyat yok. Ekmek kilo olarak 5 TL. Bundan sonra da böyle devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da şunları söyledi:

Aslında temel hedef Halk Ekmek'te fiyatlarda dengelenmeyi sağlamaktır. Halk Ekmek piyasada, İstanbul genelinde üretilen ekmeğin yüzde 5-10 arasında olduğu biliniyor. Günlük üretimimiz 1 milyon 200 bin TL'ye çıkabiliyor, talep geldikçe 2 milyon TL'ye çıkıyor. 1 ekmeğin fiyatı 75 kuruş. Esnafla kıyaslayınca kilogram fiyatını 3.5 TL'ye satarken, esnafımız 5 TL'ye satıyor.

Bir gerçek var ki biz kamu hizmeti görüyoruz. Esnafımızda bizde olmayan maliyetler olabilir. Biz doğrudan satış yapıyoruz. Bizim maliyetlerimiz bu noktada aşağıda kalabilir.

Halk ekmeğin fiyatı 75 kuruş.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR