Ve Trump emri verdi! Güvenli bölge oluşturulacak
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye için "güvenli bölge" planı istediği iddia edildi. Konu hakkında Beyaz Saray'dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
DÜNYA , 26 Ocak 2017 Perşembe, 00:11
Ve Trump emri verdi! Güvenli bölge oluşturulacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın, imzalayacağı bir kararname ile "Suriye'de halkın korunması için güvenli bölgeler oluşturulması" talimatı verdiği iddia edildi.

Amerikan medyasında yer alan ve açık kaynaklarda görülebilen imzasız bir başkanlık kararname taslağında, "Suriye'de güvenli bölgeler oluşturulması" maddesi yer aldı.

"Yabancıların Terörist Saldırılarından Ülkeyi Korumak" başlıklı taslağın altıncı maddesinde "Suriye halkının korunması için güvenli bölgeler oluşturulması" öneriliyor.

Taslak metinde ABD Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığının, Suriye'de ve komşu ülkelerde güvenli bölgeler oluşturulması için 3 ay içinde taslak bir plan hazırlaması öngörülüyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan bir Pentagon yetkilisi ise konuya temkinli yaklaşarak "söz konusu taslağı teyit edemeyeceklerini" ve "henüz kendilerine iletilmiş bir kararın olmadığını" söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR