'Vizesiz Avrupa' için kritik tarih belli oldu!
AB ile yaşanan vize muafiyeti sürecindeki sorunları aşmak için, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı 30 Haziran'da Brüksel'de bir araya gelecek.
GÜNDEM , 23 Haziran 2016 Perşembe, 07:31
'Vizesiz Avrupa' için kritik tarih belli oldu!
Türk vatandaşlarının Temmuz ayından itibaren Schengen bölgesi ülkelerini vize almadan ziyaret etmelerini mümkün kılacak vize muafiyeti sürecinde "terör tanımı" nedeniyle çıkan ihtilafın neden olduğu gelişmelerin ardından sorunun aşılması için başlatılan görüşmelerde kritik tarih belli oldu.

30 HAZİRAN'DA BİRARAYA GELECEKLER

Ankara ile AB yönetimi arasında yapılan bir dizi telefon görüşmesi sonucunda; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans'ın 30 Haziran'da Brüksel'de bir araya gelerek güncel gelişmeleri gözden geçirmeleri konusunda mutabakata varıldı.

VİZE SERBESTİSİ YOL HARİTASI

AB Komisyonu'nun Vize Serbestisi Yol Haritası uyarınca hazırlanan üçüncü vize ilerleme raporu 4 Mayıs'ta açıklandı. Bu kararla ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg haber, 5 Mayıs'ta bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

AB Delegasyonu Başkanı, vize muafiyeti konusundaki şartları; pasaportların AB üyesi ülkelerin standardına getirilmesi, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Terörle Mücadele Kanununun AB standartlarına uyumlu hale getirilmesi, Europol ile operasyonel işbirliği anlaşması ve AB ülkeleri ile adli işbirliği yapılması konularında da yasal sürecin tamamlanması olarak sıraladı. Bu gelişmelerin ardından terör tanımı konusunda oluşan sıkıntı nedeniyle vize serbestisi ve geri kabul anlaşmaları fiili olarak askıya alındı. Ancak bu krizin aşılması için son iki gün içinde önemli telefon görüşmeleri yaşandı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, telefon trafiği ve varılan mutabakat şöyle:

AKPM BAŞKANI İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 21 Haziran Salı günü Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, halen devam etmekte olan AKPM Yaz Genel Kurul Oturumu gündemindeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

AB KONULARI ELE ALINDI

Çavuşoğlu bugün yani 22 Haziran Çarşamba günü ayrıca AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye ile vize serbestisi başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkileri bağlamında gündemde olan konular ele alındı.

Görüşmede ayrıca, Çavuşoğlu ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans'ın 30 Haziran 2016 günü Brüksel'de bir araya gelerek güncel gelişmeleri gözden geçirmeleri konusunda mutabakata varıldı. İki görüşmenin de Çavuşoğlu'nun telefon açmasıyla yapıldığı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR