Yakalanan teröristin başı kesildi!
Suriye'nin doğusundaki Deyr ez Zor'da terör örgütü IŞİD'in yenilmesine artık günler var, ordu birlikleri güneybatıdaki mahallelere doğru ilerliyor. Canlı ele geçirilen teröristlerden birinin başının kesildiğini gösteren video, sosyal medyada paylaşıldı.
DÜNYA , 11 Eylül 2017 Pazartesi, 16:05
Yakalanan teröristin başı kesildi!

Rusya'nın desteğiyle Deyr ez Zor'daki terör örgütü IŞİD kuşatmasını kıran Suriye Ordusu, kentin batı yakasındaki tüm mahalleleri geri almak üzere.

Havaalanı çevresindeki rejim güçleriyle birleşen ordu birlikleri, kuzeybatıdaki mahallelerin tümünden teröristleri temizledi. Askerler halihazırda güneybatıda Fırat Nehri kenarındaki mahalleleri geri almak için sokak savaşı veriyor.

İki yıl önce Deyr ez Zor'un büyük kısmını ele geçiren ve aylarca kenti kuşatma altında tutan teröristlerden yakalananlar öldürülüyor.

Sosyal medyaya yansıyan bir videoda, Suriye askerlerinin bir militanın başını kestiği yer alıyor.

ABD'nin desteğiyle IŞİD'in fiili başkenti Rakka'yı kuşatan terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'liler ise, Deyr ez Zor'a kuzeyden yaklaşıyor. Bölgedeki muhabirler YPG güçleriyle kent arasında artık kilometreler kaldığını aktarıyor.

Rejimin en önemli destekçisi Rusya ise, kente 175 mayın uzmanı gönderiyor. Savunma Bakanlığı, 40 mühendisin çoktan Deyr ez Zor'a sevk edildiğini duyurdu.

Resmi haber ajansı SANA ise, kentte yardım dağıtan Rus askerlerin fotoğrafını paylaştı.

Suriye ordu birlikleri, Eylül ayının ilk haftasında Deyr ez Zor'daki kuşatmayı kırmış ve bölgedeki harita değişmişti.

Halifelik çöküyor!

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde halifelik ilan eden kanlı terör örgütü IŞİD, son üç yıl içinde Irak ve Suriye'de 70 bin kilometrekareden fazla bölgeyi kaybetti. Yitirilen alan Irak'ta yüzde 80, Suriye'de yüzde 60'ı buldu.

İşgal ettiği en büyük kent Musul'dan 9 Haziran'da temizlenen terör örgütü, son altı ayda ağır darbe yedi. Ocak 2017'den bu yana IŞİD'in temizlendiği alan 20 bin kilometrekareden fazla.

Kanlı örgüt, geçen yıl da Irak Felluce ve Libya Sirte gibi çok önemli kalelerini yitirmişti. Örgütün Ortadoğu'nun batısındaki en büyük merkezi El Bab ise, Türkiye'nin sınır ötesi Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde geri alındı.

Katil sürüsü, halihazırda fiili başkent ilan ettiği Rakka'da kuşatma altında tutuluyor.

5 kıta, 30'u aşkın ülke

IŞİD, bu yıl içinde İspanya, İngiltere, Fransa, Filipinler, Mısır, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'e yaklaşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat 2017'de yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR