Yıldırım Belediyesi Afet Acil Yönetim Kriz Merkezi yaptırıyor
BURSA'nın Yıldırım İlçesi'nde afet yönetim planını hazırlayarak yaşanması olası felaketlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek için çalışmalarını yürüten Yıldırım Belediyesi, afet stratejilerinin yürütüleceği Afet Acil Yönetim Kriz Merkezi yaptırıyor.
BURSA , 21 Eylül 2017 Perşembe, 17:10
Yıldırım Belediyesi Afet Acil Yönetim Kriz Merkezi yaptırıyor

Mimar Sinan Mahallesi'nde yapımı süren bin 495 metrekare alana sahip Afet Acil Kriz Yönetim Merkezi'nin bünyesinde deprem izleme istasyonları, eğitim salonları ve STK'ların yararlanacağı bölümler bulunacak. Merkezde eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yanında deprem, sel, yangın ve lodos gibi olası afetlere karşı da acil müdahale yürütülecek. Ayrıca merkez olası afetlerde farklı kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayarak hızlı ve etkin mücadele olanağı sunacak.

Doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak adına merkezi hayata geçireceklerini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Yalnızca depremler değil, bütün doğal ve beşeri afetler şehirlerimiz için risk üretiyor. Yerel yönetim olarak afetlere hazırlıklı olmak adına inşasını sürdürdüğümüz Afet Acil Kriz Yönetim Merkezi, tek bir noktadan stratejik olarak uygulamaya koyulduğu bir merkez olarak hizmet verecek" dedi.

TEK MERKEZDEN STRATEJİK PLANLAMA

Afetlere hazırlık konusunda toplumda bilinç oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, afet öncesi planların bu gibi durumlarda kayıpları en aza indireceğini söyledi. Başkan Edebali, öncelikli olarak tüm afetlere karşı şehri dirençli kılacak risk planı hazırladıklarını aktararak, "Olası afet anlarında da kriz planlarını uygulamak adına tüm afet senaryolarına yönelik çözümlerimizi inşasını sürdürdüğümüz kriz merkezimizde yöneteceğiz. Yaşanmasını asla istemediğimiz olası bir felaketin Yıldırım'da gerçekleşmesi durumunda insanlarımızın toplanacağı acil buluşma noktaları, enkaz döküm alanları, acil müdahale ekiplerin bulunması gereken noktalar, geçici konut alanları, çadır ve konteyner alanları ile lojistik malzeme depoları afet yönetim planımız dâhilinde belirlendi. Bu merkez ilçemizin olası afet anında tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek önemli bir mekân olarak şehrimize hizmet verecek" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR