'Yoğurt Kralı'na ABD'den tehdit
ABD’de Chobani yoğurtların sahibi Hamdi Ulukaya aşırı sağcıların nefret söylemi ve boykot kampanyalarının hedefi oldu.
EKONOMİ , 03 Kasım 2016 Perşembe, 06:07
'Yoğurt Kralı'na ABD'den tehdit
Aşırı sağcılar, işadamını “göçmenleri çalıştırdığı” gerekçesiyle tehdit ederken, ırkçılık karşıtları “Chobani yoğurtları al” kampanyası başlattı. 1990’larda ABD’ye dil eğitimi için giden ve New York’ta kurduğu yoğurt fabrikasıyla kısa sürede ABD’nin en önemli markalarından biri haline gelen Erzincanlı Hamdi Ulukaya, son dönemlerde zor günler geçiriyor. Ulukaya’nın 2 bin işçinin bulunduğu fabrikasında çoğu Türkiye, Irak ve Afganistan’dan 300 göçmeni çalıştırması ülkedeki aşırı sağcıların tepkilerine neden oldu.

ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’a destek veren internet haber sitesi Breitbart News, işadamının Idaho Eyaleti’ndeki Twin Falls kentinde fabrika kurmak için yerel yetkililerden destek aldığını ve Clinton’a destek verdiğini iddia etti. Sitede ayrıca yoğurtların hijyenik olmadığı ve fabrikada çalışan Müslüman göçmenler yüzünden tüberküloz vakalarının arttığı öne sürüldü.

İŞ TALEP ETMİYOR, YARATIYOR

Haberlerin ardından sosyal medyada Ulukaya’ya karşı tehdit ve nefret söylemi içeren paylaşımlar yapıldı. Twin Falls Belediye Başkanı ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Irkçılık karşıtları ise sosyal medyada “Chobani yoğurtları al” kampanyası başlattı. New York Times’a konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Kenneth Roth, “Ulukaya yabancı düşmanları için bir kâbus. Çünkü o iş talep eden bir göçmen değil, aksine iş yaratıyor” dedi. Ulukaya, sosyal sorumluluk projelerine desteğiyle tanınıyor. İşadamı daha önce de firmasının yüzde 10’luk hissesini çalışanlarına dağıtacağını açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR