Yolcu uçağı düştü! Yolcular arasında Türkler de var
Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı, Fransız Alpleri'nin güneyinde düştü. AFP'nin haberine göre havayolu şirketinden yapılan açıklamada, uçakta 144 yolcu ile altı mürettebat olduğu kaydedildi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, uçaktan kurtulan olmadığının tahmin edildiğini söyledi. İspanya Kralı, uçaktaki yolcular arasında Türklerin de olduğunu açıkladı.
DÜNYA , 24 Mart 2015 Salı, 12:55
Yolcu uçağı düştü! Yolcular arasında Türkler de var
Lufthansa'ya bağlı Germanwings havayolu şirketine ait uçakta toplam 150 kişi olduğu açıklandı.

İspanya'nın Barcelona kentinden Almanya'nın Düsseldorf şehrine giden 4U 9525 sefer sayılı uçağın, Nice kentinin kuzeyindeki Barcelonnette kasabasına 100 kilometre uzaklıkta düştüğü belirtildi.

Yetkililer bölgeye ulaşımın yalnız helikopterle sağlanabildiğini, yürüyerek ise en az 3 saatlik mesafe bulunduğunu açıkladı.

Düşen uçağa ilişkin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Uçakta Türk var mı bilgimiz yok. Arkadaşlarımız araştırıyor. Olumlu ya da olumsuz bir şey şu anda söyleyemiyorum. Umarım yoktur" demişti. Çok sayıda Alman yolcu taşıyan uçaktaki 45 kişinin İspanyol soyadına sahip olduğu açıklanmıştı.

\\\"\\\"
Barselona'dan kalkan uçağın rotasını gösteriyor. 

Fransız iTele televizyonuna konuşan bir havacılık yetkilisi, kazanın meydana geldiği dakikalarda hava şartlarının normal olduğunu söyledi.

İLK AÇIKLAMALAR OLUMSUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, kazadan sağ kurtulan olmadığının düşünüldüğünü söyledi. Uçakta muhtemelen çok sayıda Alman yolcu olduğunu belirten Hollande, "Kaza, erişimin zor olduğu bir alanda oldu" dedi.

"Bu, topraklarımızda yaşanmış bir trajedidir" diyen Hollande, kazaya ilişkin Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yaparak üzüntüsünü dile getirdi.

\\\"\\\"
Uçağın hız ve yükseklik grafiği incelendiğinde 09.33 sularında birden irtifa kaybettiği ve düşüşe geçtiği 7 dakika içinde ise çakıldığı anlaşılıyor.


\\\"\\\"

LUFTHANSA'NIN HİSSELERİ DÜŞTÜ 

"GermanWings"ın 148 kişiyle düştüğünün açıklanması sonrası Lufthansa'nın borsadaki hisseleri yüzde 4 değer kaybetti. 

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise, "Tabii ki kazanın sebebini bilmiyoruz. Açıkçası kazanın koşullarına bakıldığında, 142 ila 150 arasında yolcunun ölmüş olmasından korkuyoruz" dedi.

DHA'nın haberine göre, bölgede uçuş yapan iki helikopter uçağın enkazını tespit etti. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, kurtarma ekiplerinin bölgeye doğru yola çıktığını söyledi.

ŞİRKETTEN İLK AÇIKLAMA

Düşen uçakla ilgili TSİ ile 16.00'da Köln-Bonn Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyeceği duyurulan Germanwings'ten yapılan açıklamada, "Basında yer alan kaza haberleri konusunda henüz herhangi bir bilgiyi teyit edemiyoruz. Konuyla ilgili kesin bilgiler elimize ulaştıkça sizinle paylaşıyor olacağız" denildi.

81 uçağıyla 86 noktaya uçan Germanwings'in, sahip olduğu filonun yaş ortalamasının 9.2 olduğu bildirildi. Düşen uçağın ise 24 yıllık olduğu açıklandı.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre; Germanwings hava yolu şirketi daha önce ölümcül bir kazaya karışmadı.

MERKEL PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert, Şansölye'nin kaza dolayısıyla "şoke olduğunu" söyledi. Seibert, Merkel'in Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'la telefonda görüştüğünü ve tüm programlarını iptal ettiğini duyurdu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR