"Yunanistan’daki 8 darbeci asker..."
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerle ilgili, “Bunlara darbeci asker bile demek doğru değil, bunlar katil topluluğudur. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir himaye görmemesi bizim için önemlidir” dedi.
GÜNDEM , 03 Kasım 2016 Perşembe, 16:11
"Yunanistan’daki 8 darbeci asker..."
Atina’da temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, basın toplantısı düzenledi. Bakan Çelik, görüşmelerde 8 askerin iadesinin gündeme geldiğini kaydederek, “7’sinin yaptığı iltica başvurusu reddedildi, bir tane kalmıştı. O bir tanesinin de sonuçlanması birkaç gün içinde gerçekleşecektir. Ondan sonra temyiz aşaması söz konusu olacak. Burada Çipras’a ve onun şahsına Yunanistan hükümetine, Türkiye’nin maruz kaldığı darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye verdiği desteğe teşekkür ettiğimizi bir kez daha ifade ettik. Komşu ülke olarak, dost ülke olarak Türkiye’deki demokrasiye, demokratik kurumlara, seçilmiş cumhurbaşkanına, seçilmiş hükümete karşı yapılan darbe girişimini asla kabul etmediklerini, meşru görmediklerini, kınadıklarını ifade eden ilk ülkelerden biri oldu. Aramızdaki dostluğun ve demokratik dayanışmanın bir göstergesi olarak tarihteki yerini almıştır. Bunu kendilerine ifade ettik” dedi.

8 ASKERİN DURUMU

8 askerin Yunanistan’daki hükümet makamları tarafından birer mülteci olarak değil darbeci olarak nitelendirildiğini bildiklerini kaydeden Çelik, “Hiçbir şekilde bunlar normal mülteci gibi algılanmıyor siyasi olarak. Kararı yargı verecektir ama şimdiye kadar Yunanistan hükümetinin bu kişilerin darbeci olduklarına, bu kişilerin kaçak yollarla girmiş olduklarını, gayrimeşru bir iş çerçevesinde Yunanistan’a kaçmış olduklarını ifade etmeleri bizim için memnun edici. Bizim beklentimiz yargı sürecidir, yargı sürecini Yunanistan hükümeti de biz de bekliyoruz. Bizim beklentimiz bu sürecin bir an evvel sonuçlanmasıdır. Bu yargı süreçleri bir an evvel sonuçlanır ve bu 8 asker Türkiye’ye iade edilirse bu çok büyük bir memnuniyet yaratacaktır” diye konuştu.

“Bunlar insanımızın üzerine savaş uçaklarıyla, tanklarla, savaş helikopteriyle ateş açtılar. Pek çok insanımız şehit oldu, pek çok gazimiz var. Bu katillerin dünyanın hiçbir yerinde himaye görmemesi lazım” diyen Bakan Çelik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bunlara darbeci asker bile demek doğru değil, bunlar katil topluluğudur. İnsanların üzerine, kendilerine vatan savunması için verilmiş araçları kullanarak ateş açmışlardır. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir himaye görmemesi bizim için önemlidir.”
Bakan Çelik, "İzmir-Selanik arasında feribot seferlerinin başlayacak olması, Türkiye tarafında İzmir limanının kendi sahasına giren kısmında belli bir yolcu sayısı garanti edilmek şartıyla indirim yapılabileceği konusunda bir yaklaşım var. Aynı şekilde İstanbul-Selanik arasında hızlı tren hattının gerçekleşmesi halinde iki halkın birbiriyle daha çok kaynaşması, birbirini daha çok tanıması halinde daha olumlu adımlar atılmış olacak” dedi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR