Zorla evlendirdikleri kızı bıçaklayan abiye 15 yıl!
İzmir'de Suriyeli ailenin zorla evlendirdikleri kızların kaçarak geri gelmesi üzerine kızını bıçaklayan abisi 15 yıl hapis cezası alırken, babanın ise Suriye'ye kaçtığı belirlendi.
GÜNDEM , 12 Nisan 2019 Cuma, 12:05
Zorla evlendirdikleri kızı bıçaklayan abiye 15 yıl!

İzmir'in Torbalı ilçesinde, yaşlı biriyle zorla evlendirdiği kızı Berfin Kercutzade'yi (19) eşini terk ettiği iddiasıyla bıçakla yaraladığı için yargılanan firari sanık Suriyeli Muhammed Kercutzade'nin (53) ülkesine kaçtığı anlaşıldı.

İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada tutuklu sanık Ali Kercutzade, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırılırken, eylemin teşebbüs aşamasında kalması dolayısıyla ceza 18 yıla, duruşmalardaki "iyi hali" nedeniyle ise 15 yıla indirildi. Anne Feride Kercutzade ise "delilleri gizleme" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yakalanamayan baba Muhammed Kercutzade hakkındaki dosya ise ayrıldı.

Gıyabında süren davanın son duruşmasında, firari sanık Muhammed Kercutzade'nin Suriye'ye kaçtığı ortaya çıktı. Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avukatı Müjgan Bilgen Özen, sanığın firari olduğunu ve halen annesiyle birlikte yaşaması dolayısıyla Berfin Kercutzade'nin baskı altında bulunduğunu ifade ederek, sanığın kızına zarar vermeden yakalanarak, cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Suriye'ye kaçtığı belirlenen Muhammed Kercutzade hakkında çıkarılan yakalama kararına, kolluk kuvvetlerinden gelecek cevabın beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Olay

2017 yılında, İzmir'in Torbalı ilçesinde meydana gelen olayda iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp, Türkiye'ye gelen Suriyeli Kercutzade ailesinin kızı Berfin Kercutzade, burada yaşlı bir adamla zorla evlendirildi.

İddialara göre, kendisinden yaşça büyük olan kocasını sevmediği için baba evine dönen Berfin'e, ağabeyi Ali (23) ve babası Muhammed Kercutzade tepki gösterdi. Başka birini sevdiğini söyleyen Berfin'i, ağabeyi ve babası evde dövdü. Yengesinin yardımıyla kendisini başka odaya kilitleyen Berfin, canını kurtarmak için odanın penceresinden evin terasına tırmandı. Terasa çıkan ağabey ve baba, Berfin'i sırtından bıçakladı.

Olayı görenlerin ihbarıyla gelen sağlık görevlilerince ambulansla ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Berfin, tedaviye alındı. Olaydan sonra ağabey Ali ve anne Feride Kercutzade gözaltına alındı, baba Muhammed Kercutzade ise kaçarak izini kaybettirdi. Bu sırada genç kız da tedavisinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Ali Kercutzade, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Feride Kercutzade ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında, "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan dava açıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR