Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  BEGD 'Yatırım Teşvikleri, Devlet Destekleri ve Bursa' konusunu ele aldı.

  Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) Mayıs ayı 'Ekonomi Masası' programında 'Yatırım Teşvikleri, Devlet Destekleri ve Bursa' konusunu ele aldı.
  Haber Giriş Tarihi: 29.05.2022 13:29

  Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2022 13:29

  bursahakimiyet.com.tr

  Teşvik ve destekler konusunda 300'e yakın firmaya danışmanlık hizmeti veren iki önemli isim; Türker Duran ve Berna Öztürk Çaral, BEGD üyelerinin sorularını yanıtladı.

  ANA DESTEK UNSURLARI

  Yatırım teşvikleri hakkında bilgi veren Türker Duran, "Devlet, nakdi bir yardımdan ziyade alacağından feragat ederek işletmeleri destekliyor. KDV istisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, SGK Prim ve faiz desteği, yatırım teşviklerinin ana unsurlarıdır" açıklamasında bulundu.

  ANKARA AYAĞIMIZA GELDİ

  Yatırım teşvik sürecinin eskiden elden teslim ile gerçekleştirildiğini hatırlatan Duran, "2 Temmuz 2018'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dijital sisteme geçti. Ve eskiden bizim sürekli gidip kapısında yattığımız Ankara bizim ayağımıza geldi. Dijitalleşme, süreçleri yarı yarıya kısalttı. Eskiden 1-2 ay teşvik belgesinin gelmesini beklerdik. Şimdi 1-2 haftada belgeler çıkıyor. Bu süre sektöre göre değişiklik gösteriyor" ifadelerini kullandı.

  OTOMOTİVİN ÖNÜ AÇILDI

  Bursa'da özellikle 2016'dan sonra otomotiv sektörünün cazip hale geldiğini belirten Duran, "Bursa, 1'inci bölgede yer alıyor ve daha az imkândan yararlanıyor. Fakat otomotiv, makine, ilaç ve kimya sektörlerinde alt bölge teşviklerinden faydalanma imkânı var. Bu sektörlerin önü açıldı ve yatırımlar hızlandı" dedi.  

  'BURSA DIŞINA AÇILDIK'

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ağırlıklı çalıştıklarını belirten Türker Duran, dijitalleşme ile birlikte Bursa dışına da açıldıklarını ve artık büyük ölçekli firmalara da danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi. 'Türkiye'de yapılan yatırımların yalnızca yüzde 40'ı teşvik alıyor' diyen Duran, 'İnsanlar neden devlet desteklerine yönelmiyor?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Ya bilmemesi, ya yönlendirilmemesi ya da ön yargılar öne çıkıyor. Bu durum Bursa'da kırıldı."

  TOGG YATIRIMLARI ARTIRDI

  Yatırım teşviklerinin 'komple yeni yatırım', 'tevsi' ve 'modernizasyon' olarak değişebildiğini ve destek unsurlarının da yatırımın türüne göre farklılık gösterdiğini belirten Duran, TOGG'un Bursa'daki yatırım ortamına etkileri hakkında değerlendirme yaptı: "Bursa'da otomotivdeki yatırımların büyük çoğunluğu TOGG beklentisiyle yapıldı."

  TEKNOSAB'IN YATIRIMLARA ETKİSİ

  TEKNOSAB'ın yatırım teşviklerine etkisi hakkında görüş bildiren Türker Duran, "Bursa'daki firmaların büyük çoğunluğu, TEKBOSAB'ı nakil ve tevsi yatırım olarak tercih ediyor. Bir başka OSB'de faaliyet gösteren firma, yatırımını TEKNOSAB'a kaydırmaya başladı. Bursa dışından komple yeni yatırım olarak gelen firmalar da var" şeklinde konuştu.

  KOSGEB DESTEKLERİ

  Türker Danışmanlık şirket ortağı Berna Öztürk Çaral ise KOSGEB destekleriyle ilgili bilgi verdi.  'KOSGEB'in projeleri, girişimcilik ile başlar daha sonra devam eder' diyen Öztürk Çaral, "Girişimcilik desteğiyle başlayan firma büyümesi için birçok farklı başlıkta destekleniyor. İstihdamdan makineye, ihracattan tanıtıma kadar farklı ihtiyaçlar için KOSGEB'in destekleri bulunuyor. Biz de firmaların ihtiyaçlarını biliyoruz ve ona göre projeler hazırlayıp büyümelerine yardımcı oluyoruz" dedi.

  DYS İLE SÜRE KISALDI

  Ticaret Bakanlığı'nın destekleri hakkında bilgi veren Öztürk Çaral, "Bakanlığın ihracat için verdiği destekler için de eskiden biz de dosyalar hazırlar ve uzun bir süre beklerdik. Sistem orada da değişti ve Destek Yönetim Sistemi'ne (DYS) geçildi. DYS ile birlikte burada da süre yarı yarıya kısaldı" ifadelerini kullandı.

  UZMANLIK VURGUSU

  Kendi sektörlerinde bir marka haline geldiklerini savunan Öztürk Çaral, "Her alanda her projeyi yazmıyoruz. Örneğin biz Ar-Ge projelerine bakmayız. Uzmanlık alanımıza göre çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Yaptıkları işlemlerin operasyon kısmının çok geniş olduğunu belirten Öztürk Çaral, 5 yıl boyunca şirketlerle birlikte hareket ettiklerini belirterek, şu anda bir yazılım hazırladıklarını ve bu yazılımın sadece kendilerinde olduğunu vurguladı.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar