Hava Durumu

Bursa'da belediyenin halk ekmek fabrikası iflasın eşiğine geldi! "Zam yapılsa bile..."

MHP'li yönetimden kalan borçlar nedeniyle YESAŞ Ekmek Fabrikası'nın iflasın eşiğine geldiğini belirten Bursa Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, "Hisselerinin yüzde 94,6’sı belediyemize ait olan YESAŞ’ın yüzde 43,6’lık hissesini belediyemizin diğer kuruluşu olan YOSAB'a devretmeyi planlamaktayız. " dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 10:00
Kaynak: Tulga Aykaç

300 gram halk ekmeği 8 TL'den satan YESAŞ Ekmek Fabrikası'nın satılacağı iddia edildi.

Yenişehir Belediye Başkanı Özel, YESAŞ Ekmek Fabrikası'nın satılacağı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

İddiaları yalanlayan Özel şu ifadeleri kullandı:

Kıymetli hemşehrilerim, son günlerde belediyemiz ve YESAŞ hakkında asılsız iddialar ortaya atılmakta, ilçemizin marka değerlerinden biri olan YESAŞ'ın satılacağına dair yalan haberler maalesef yapılmaktadır. 

Bu haberlerle YESAŞ’ın ve Belediyemizin kurumsal kimliğine zarar verilmeye çalışılmaktadır. Bu durumdan dolayı siz değerli hemşehrilerimle gerçekleri tekrar paylaşma gereği hissediyorum. 

YESAŞ, halkımızın temel gıdası olan ekmeği kaliteli ve ucuza üretmek için kurulmuş ve bugüne kadar büyük bir özveriyle hizmet veren bir belediye şirketimizdir. Ancak, son dönemde mali yapının iyi yönetilememesinden dolayı ağır bir borç yükü altına girmiştir. 

31 Mart 2024 itibarıyla YESAŞ’ın vergi, SGK, piyasa borçları, senetli borçları ve kıdem tazminatı borçları toplamda 15 milyonun üzerindedir. 15 Şubat, 26 Şubat ve 20 Mart 2024 tarihlerinde emekli olan personellerimizin kıdem tazminatları geçtiğimiz dönem ödenmemiştir. Toplam da 1 milyon lirayı aşkın kıdem tazminatı ödenmesi yapılması gerekirken ne yazık ki, bu içler acısı durumdan dolayı ödemeler yapılmamıştır.

Bu borçlar, şirketin çalışanlarına olan yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından da önemlidir. YESAŞ’ın 2 milyon TL’yi geçen ciddi anlamda esnaflarımıza piyasa borçları vardır. Şirketin un tedarikçilerine olan senetli borçları toplamda 3 milyonu geçmektedir. Yeminli mali müşavirler tarafından yapılan incelemede, YESAŞ’ın Türk Ticaret Kanunu’na göre iflas konumunda olduğunu üzülerek tespit ettik. Mali olarak şirketin sürdürülebilirliği ciddi tehdit altına girmiş olduğunu, yapılan incelemelerden sonra maalesef görmüş olduk. 

Bu mevcut durumda var olan borçları ödemenin mümkün olmadığı gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşumuz ekmeğe zam yapılsa bile geçmiş döneme ait borçların ödenmesi ve yapılması gereken yatırımların gerçekleştirilmesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, sermaye artırımı olmadan bu yükün altından kalkılması imkânsızdır. Sermaye artırımındaki amaç YESAŞ’ı ayağı kaldırmak ve marka değerini korumaktır. Emekli olan personelimizin kıdem tazminatlarını ödeyebilmektir. Çalışanlarımızın maaşlarını gününde ve tam olarak karşılayabilmektir.
Halkımızın kaliteli ekmeği ucuza temin edebilmesini sağlamaya devam etmektir. 

Bizler, ya YESAŞ’ın iflas bayrağını çekecektik ya da YESAŞ’ı, ayağı kaldırarak kaliteli bir şekilde halkımızın hizmetine sunmaya devam edecektik. Bizler YESAŞ’ı ayağa kaldırmayı seçtik. 1981 yılında kurulan YESAŞ’ın kuruluşunda yüzde 51 hissesi Yenişehir Belediyemize aitti. Günümüzde hisselerinin yüzde 94,6’sı belediyemize ait. Şimdi ise YESAŞ’ın Belediyemize ait olan yüzde 43,6’lık hissesini belediyemizin diğer kuruluşu olan YOSAB'a devretmeyi planlamaktayız. 

Bu devir işlemine rağmen, YESAŞ’ın yüzde 51’lik hissesi belediyemizde kalacak, tasarruf yetkisi yine Yenişehir Belediyemizde olacaktır. Bu adım, YESAŞ’ın mali yapısını güçlendirmek, gelecekteki yatırımlarını gerçekleştirebilmek, personelimizin maaşlarını ve piyasa borçlarını zamanında ödeyebilmek ve halkımıza daha iyi hizmet sunmak için önemli bir girişimdir. 

Açıklığa kavuşturulması gereken bir başka konu ise YOSAB’ın sahip olduğu hisselerin satılıp satılamayacağıdır. Hazırlanacak olan devir sözleşmesinde YOSAB’ın sahip olacağı hisselerin öncelikli alış hakkı yine Yenişehir Belediyesi’nde olacak şekilde sözleşmeye kesin bir hüküm konulacaktır. Zaten YOSAB’ın yönetim kurulu Yenişehir Belediye Meclis Üyelerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla tasarruf yine Yenişehir Belediyesi’ndedir. 

YESAŞ’ın satılacağı yönündeki söylentiler tamamen asılsız, belediyemize ve yöneticilerine zarar vermeye yöneliktir. YESAŞ’ın hisselerinin bir kısmının YOSAB’a devri ile ilgili her konu, şeffaf belediyecilik anlayışıyla canlı yayınlanan Belediye Meclisi’mizde gündeme getiriliyor ve tüm açıklığıyla aylardır konuşuluyor. Bu konu ile ilgili kurulan komisyonlarda ortak akıl çerçevesinde hareket edilmektedir. Belirlenen ihale ve değer tespit komisyonlarında diğer partilerden de halkımızın desteğiyle seçilmiş meclis üyesi arkadaşlarımız görev yapıyor. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, bu asılsız iddialara itibar edilmemesini önemle halkımızdan rica ederiz. 

Biz istiyoruz ki, geçmiş dönemde emekli olan personelimizin tazminatlarını ödeyebilelim. Buna niye itiraz edilsin ki? Yine biz istiyoruz ki, şu anda iflas durumunda olan YESAŞ’ı ayağa kaldıralım. Bundan niye rahatsız olunur ki? Yine biz istiyoruz ki, her ay çalışanlarımıza maaşlarını zamanında ve tam ödeyelim. Bunu kim istemez ki? YESAŞ’ın büyümesine ve gelişmesine, çalışanların maaşlarının ödenmesine, emekli olanların kıdem tazminatların karşılanmasına karşı çıkanlar elbette olacaktır. Bu olumsuz yaklaşımları da vatandaşlarımızın bilgisine sunuyoruz.  Ama bizler, halkımızın bize vermiş olduğu güçle YESAŞ’ı ayağı kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Takdir siz değerli halkımızındır.  Sevgi ve saygılarımla…

Kaynak: Tulga Aykaç

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.