Hava Durumu

Bursa'daki Boyacıkulluğu Köprüsü sosyal medyada gündem oldu: Kentsel ölüşüm!

Bursa'daki tarihi Boyacıkulluğu Köprüsü'nün eski ve yeni fotoğraflarının karşılaştırıldığı paylaşım sosyal medyada gündem oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı tarihi köprünün çevresinde yaşanan değişimi, "Bunun adı kentsel dönüşüm değil, kentsel ölüşüm." ifadeleriyle yorumladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2024 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2024 15:51
Kaynak: Sosyal Medya
Bursa'daki Boyacıkulluğu Köprüsü sosyal medyada gündem oldu: Kentsel ölüşüm!

Osmangazi İlçesi Kayhan Mahallesi'nde bulunan 6 asırlık köprünün çevresinde yaşanan değişim sosyal medya kullanıcıların büyük tepkisini çekti.

Fransız arkeoloji profesörü Albert Gabriel'in çektiği fotoğraf ile günümüzden bir fotoğrafın yer aldığı paylaşım, Kaybolan Tarihin Peşinde adlı sosyal medya hesabından, "Bursa'da bir asırda yaşanan gelişim, değişim ve kentsel dönüşüm..." notuyla paylaşıldı.

Paylaşım sosyal medyada yüz binlerce etkileşim aldı.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ: CENNETTEN CEHENNEME GEÇİŞ GİBİ BİR ŞEY

Fransız arkeoloji profesörü Gabriel'in fotoğrafındaki Bursa ile günümüz Bursa'sını kıyaslayan kullancılar tepkilerini şu ifadelerle dile getirdi:

- Bunun adı kentsel dönüşüm değil, kentsel ölüşüm.

- Yüzlerce yıllık muhteşem bir kültürün, çok ama çok kısa süre içinde üç kuruş karşılığında nasıl yok edildiğini içimiz yanarak izliyoruz. Üzgünüm.

- Güzeli, en çirkin şeyden bile daha çirkine çevirmek milli spor bu coğrafyada.

- Üst foto kuzey Avrupa veyahut Fransa, İtalya olsa idi halen devam edecekti o güzel görüntü.

- Bunun en büyük sebebi göç, diğer şehirlerimiz atıl bırakılmasaydı, peynir ekmek gibi açılan firmalara,fabrikalara izin verilmeseydi bunların hiç biri olmazdı,bugün iktidar sahipleride yıkıyorlar eski yapıları değişen hiç bir şey yok.

- Evler ne güzelmiş şimdikiler berbat. O reklam tabelası da çok çirkin artık köprüyü kimse farketmez bile.

- Bursa'yı "Göç" öldürdü, kentsel dönüşümle de mezar taşını diktiler. Bir Kentin bellegini sildiler, ruhu olmayan bir beden gibi Bursa.

- İlk resimden ikincisine geçiş adeta cennetten cehenneme geçiş gibi bir şey... Beton cehennemi resmen... Estetik zevk diye bir şey yok hakikaten... Gerçekten çok korkunç bir durum... çirkinlikten rahatsız olmamak, hele de çirkinliği üretmeye devam etmek çok fena...

(Albert Gabriel Emir Sultan Camiinde 1950'ler)

BOYACIKULLUĞU KÖPRÜSÜ

Hoca Sinan adında Bursalı bir tüccar tarafından 1433 yılından önce Gökdere üzerinde yaptırılan köprü geçirdği onarımlara rağmen özgün yapısını büyük ölçüde korumuştur.

Tarihi köprü günümüzde de işlevini sürdürüyor.

Kaynak: Sosyal Medya

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.