Hava Durumu

Fatih Sultan Mehmed'in hocasıydı: Bursalı Ahmed Paşa'nın türbesini depoya çevirdiler

Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. padişahı Fatih Sultan Mehmed'in muhasipliği ve hocalığını yapan Bursalı şair Ahmed Paşa'nın türbesinin depoya çevrildiği ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2024 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2024 15:38
Kaynak: İsmail Karaduman
Fatih Sultan Mehmed'in hocasıydı: Bursalı Ahmed Paşa'nın türbesini depoya çevirdiler

15. yüzyılda Sultan II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) ve Sultan II. Beyazıd dönemlerinde kazaskerlik, vezirlik, sancak beyliği ve kadılık gibi görevlerde bulunan Divan Edebiyatı şairi, Ahmed Paşa'nın türbesinin depo olarak kullanıldığı öğrenildi.

Vahim görüntüler sosyal medya üzerinden yapılan bir şikayet üzerine ortaya çıktı.

Paylaşılan fotoğrafta Şair Ahmet Paşa Medresesindeki türbenin içine cansız manken, ayakkabı, kürek, dirgen ve koli gibi malzemelerin istiflendiği görüldü.

SKANDAL ŞİKAYET ÜZERİNE ORTAYA ÇIKTI

Sosyal medyada yayın yapan Tarih Lügati adlı hesabın şikayeti üzerine Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğümüz gerekli temizliği yapmış eserlerimizi korumaya almıştır. İlgili tahsisli vakfa ise gerekli uyarılar yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz." denildi.

"BAĞIŞ YAPILMADAN GEZİLEMİYOR" İDDİASI!

Türbenin içinde yer aldığı Şair Ahmet Paşa medresesinin Uluumay Vakfı tarafından işletilmesine karşı çıkan bir sosyal medya kullanıcısı, "Yapıyı gezmek için bağış yapmak zorundasınız, bilet yok. Bir vakfın tarihi bir yapıyı gezmek isteyen insanlardan para alması doğru değil. Bu resmi bir müzeyse bilet kesilmesi, vergi ödenmesi lazım! Ancak bu durumda da yapının kullanım hakkının nasıl ve ne şartlarla deruhte edildiğinin açıklanması lazım!" ifadelerini kullandı.Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise söz konusu şikayet hakkında bir açıklama yapmadı.

BURSALI AHMED PAŞA KİMDİR?

Fatih Sultan Mehmed döneminin (1451-1481) ünlü şair ve devlet adamı olan Ahmet Paşa Sultan II. Murad’ın kazaskeri Veliyüddin Efendi’nin oğludur. Edirne’de büyüyüp yetişti. Eğitimini bitirdikten sonra, önce Bursa’da Muradiye Medresesi’ne müderris olarak tayin edildi ve sonra Edirne Kadısı görevine atandı. Fatih Sultan Mehmed'in tahta geçmesinden sonra kazasker oldu ve onun muhasipliği ve hocalığını yaptı.

İstanbul’un fethi sürecinde bizzat yer alana Ahmet Paşa, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından vezirlik görevine yükseltildi. Birtakım iftira ve entrikalardan dolayı sultan tarafından Yedikule zindanlarına attırılan Ahmet Paşa, zindanda iken yazdığı kasidesini padişaha sunmuş ve bu nedenle affedilmiştir.  (Profesör Doktor Bilal Kemikli - Bursa'nın Gönül Sultanları Konferansı)

Kaynak: İsmail Karaduman

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.