Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz flaş açıklamalar yaptı!

  Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz, dikkat çeken açıklamalar yaptı. Başkan Banaz, “Bursaspor’un 1 milyar TL’yi aşkın borcu var. Küme düşse de var, kalsa da var. 3-5 kişinin bir araya gelerek çözeceği bir problem değil. Şehir olarak kenetlenmeye ihtiyacımız var. Bursaspor ve Bursa şehir gerekli kararı verecektir” dedi.
  Haber Giriş Tarihi: 16.05.2022 13:33

  Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2022 16:08

  bursahakimiyet.com.tr

  TFF 2. Lig'e düşen Bursaspor'da hareketli günler yaşanıyor. Bursaspor yönetimi tarafından bugün yapılan toplantı sonrası Başkan Ömer Furkan Banaz basın mensuplarının karşısına çıktı. Saat 13.30'da başlayan basın toplantısı Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde düzenlendi.

  Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

  “ESKİ YÖNETİM GARANTİ PARALARI BİLE ÖDEMEMİŞ"

  Eski yönetimin sezon başındaki tahtayı açmasıyla ilgili de serzenişte bulunan Ömer Furkan Banaz, “Sürecin başında tahtayı açmışlar ama nasıl açmışlar? 260 bin Euro borcu var Seleznov’a. 130 bin Euro’luk ödeme gerçekleştiriliyor. Muhattap ödemeyi alıyor ama kalanı nasıl ödeyeceksin diyor! Ona da şu tarihte öderiz deniyor. Ama yönetim, içerdeki topçuların garanti paralarını dahi ödeyemiyor. Ama uzun vadedeki oyuncuların paraları ödenmeye çalışıyor. Eğer 130 bin Euro ödenmezse Bursaspor bir daha ödeme yapar deniyor. Hep bu anlaşmalar yapılmış. Yapacağınız şeylerin taahhüt veriliyor. 130 bin Euro yine önümüze çıkıyor. Sonra üstüne 30 bin Euro da veriliyor ve tahta açılıyor. Sonra da bazı oyuncularla alakalı işlemler yapılıyor ve biz de parasal anlamda sorumluluğu karşılıyoruz. Biz acaba bu durumdan kurtulabilir miyiz diye karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

  “FUTBOLCU VE TEKNİK HEYETİN 98 MİLYON TL’LİK KÜLFETİ VAR"

  “Takımın maliyetleri ile ilgili de bir şeyler paylaşmak istiyorum” diyen Başkan Banaz, “Bursaspor Kulübü, futbolcu ve teknik ekiple ilgili 98 milyon TL’lik bir külfetin altına giriyor. Bu rakamla başta takımlar şampiyon oluyor. Biz küme düşüyoruz Garanti ödemeler de var. Sezon başında ödenmesi gereken rakam 40 milyon 365 bin TL. 60 milyon TL de maaş var. 5 milyon da maç başı var. Bu rakam 100 milyonu da geçti. O dönemdeki mevcut yönetim ne ödüyor? 20 milyon TL ödüyor. Biz ne ödüyoruz? 19 milyon 770 bin TL de biz ödüyoruz. Sürecin başında ödemesi gereken 40 milyonun 20’sini ödüyorlar. Biz de yaklaşık 20 milyon TL ödeme yapıyoruz. Bu kısa süre zarfında benim ve yönetimim 40 milyon 550 bin TL katkı sağladık. Bu para tamamen hibe olacak. Evrak, çek, senet değil bunlar. Bu konuştuğumuz tabloların ötesinde de karşımıza neler çıkacak hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.

  “TİM MATAVZ VE OFOSU’NUN MALİYETİ 46 MİLYON TL”

  Tim Matavz ve Reagy Ofosu ile alakalı önemli açıklamalar yapan Banaz, “Tim Matavz diye bir durum var! Yaklaşık 30 milyon TL’lik bir sözleşme bedeli var. Devre arasında da arkadaş, ödemeler yapılmayınca gidiyor zaten. 900 bin Euro’nun 200 bin Euro’su garanti peşinat. 700 bin Euro’su maaş. 200 bin Euro'luk peşinatın 59 bin 500 Euro’luk ödeme yapılmış. Siz bunları ödemeyecekseniz neden sözleşme imzalıyorsunuz. Ben mali müşavir olarak anlamıyorum. Her futbolcuda benzer bir durum var. Anlaşılır tarafı yok. Bu ligde kim ne kadar maaş alıyor? Arkadaşlar Süper Lig’le yarışıyor her halde? Onun bile ötesi sözleşmeler var. Akıl alır gibi değil. Ofosu mesala Tamer Tuna’nın kendine göre yakındığı, Mustafa Er’in de yakındığı bir isim. Ona da 2 yıllık sözleşme yapılmış. 15 milyon 700 bin TL’lik sözleşme imzalanmış. Ya arkadaş, ben ve yönetim kurulum sezon sonunun nasıl getiririz, nasıl merhem oluruzu düşündük. 40-45 milyon TL’lik bir para bulup ‘nefes almamız lazım’ dedik. Biz üstümüze düşeni yapalım gerisi ya nasip dedik. Bu sadece iki topçunun maliyeti 46 milyon TL civarında. Biz tüm gayretlerimizle 40 milyon TL bulabildik. Düşünün artık gerisini” değerlendirmesini yaptı.

  “BURSASPOR’UN 1 MİLYAR TL’Yİ AŞKIN BORCU VAR”

  Ömer Furkan Banaz, gelecek planlarına yönelik de şunları söyledi:

  “Bugün düştüğümüz yerden kalkmayı başarmamız lazım. Bursaspor küme düştü. Hiçbirimiz hazmedemiyoruz. Ben rüyada gibiyim. Sanki hala ertesi gün maç olacakmış gibi hissediyorum. Son 4 maçta 10 puan topladık. İpleri elimize almıştık. 2 maçı kazansak ligde kalacaktık ama anlattıklarım burada kalacaktı. Bursaspor’un 1 milyar TL’yi aşkın borcu var. Küme düşse de var, kalsa da var. 3-5 kişinin bir araya gelerek çözeceği bir problem değil. Şehir olarak kenetlenmeye ihtiyacımız var. Bursaspor ve Bursa şehir gerekli kararı verecektir. Buna inanıyorum. Nam, makam, menfaat ve çıkarları doğrultusunda Bursaspor’u basamak olarak kullananların karşısında olacağız. Önümüzdeki süreçte Bursaspor’un maddi yükümlüklerini karşılayacak ve Bursaspor camiasından onay alan oluşumun önünü açacağız. Enkaz bir tablo var. Tüm Bursa bunun sorumlusudur. Tüm şehrimizi Bursaspor’umuzun yanında olmaya davet ediyorum.”

  “BURSASPOR’U SAHİPSİZ BIRAKMAYIZ”

  “Bursaspor’u sahipsiz bırakmak gibi bir düşüncemiz yok” diyerek sözlerine devam eden Başkan Banaz, “Ama bizlerin tek başına başarabileceği bir husus değil. Sıkıntılı bir süreç var. Biz bu atmosferi öteleyip takımı ligde tutmak istedik. Şehrin artık bir karar vermesi lazım. Spor yasası ile ilgili yeni bir düzenleme oldu. Ağır sorumluluklar var. Bu tablo ile o yasaya uymamızın mümkünatı yok. Bursa şehir son kez bir hamle yapması gerekiyor. Eğer Bursaspor’u yaşatmak istiyorsak Transfer tahtası ile ilgili şunları söyleyebilirim 140 milyon TL ile bir durumla karşı karşıya kalırız. Ofosu ve Matavz da bu sürece yetişirse 45 milyon TL de üstüne koyun. 185 milyon TL’lik bir durum önümüzde. Transfer tahtasının açılıp açılmaması Bursa’nın kararı olacak. Biz 40 milyon TL bulabildik. Düşünün bu rakam neredeyse 5 katı. Uzun soluklu değerlendirmeler yapmamız lazım. Mali ve idare açıdan 5 ya da 10 yıllık bir planlamaya ihtiyacı var Bursaspor’un. Bu süreci hızlandıracak olan nedir? Yasal düzenleme Bu düzenleme 2010’da olsaydı Bursaspor bu hale gelmezdi” dedi.

  “EMİN ADANUR’A HALA 33 MİLYON TL BORÇ VAR!”

  Eski yönetimle alakalı serzenişini sürdüren Başkan Ömer Furkan Banaz, “Bursaspor’un Emin Adanur’a hala borcu var. Muhasebe evrakları onu söylüyor. Ben 33 milyon TL olarak hatırlıyorum. Çekler alındıktan sonraki tutar bu Üç futbolcu paralarını kurtarmak için satılıyor. Bari kiralık olarak tutun. Şampiyonluk primi de var. Trabzonspor’dan 3 milyon TL daha gelecek. Ona da Emin bey temlik koydu” dedi. Mustafa Er ve yabancı oyuncularla ilgili de konuşan Banaz, “Mustafa Er’le sezon sonuna kadar anlaşmamız vardı. Son maçına Menemenspor’a karşı çıkacak. O konuyu da sonra değerlendireceğiz. Sözleşmesi devam eden 7 yabancı oyuncumuz var. Buradaki öncelik Bursaspor’un menfaatleri. En iyi düzeyde feshiler yapacağız. Rakamsal olarak ne üretebiliriz henüz bilmiyoruz. Hukuki açmazların olduğu konular da var. Zaten yabancı oyuncuları oynatamıyorsunuz. Fesihle ilgili de ellerinde kağıtları alacaklardır. Zaten sezon başında da ellerine aldılar” ifadelerini kullandı.

  “FK GİBİ BİR GÜNDEMİMİZ OLMADI”

  Bursaspor camiasının en çok merak ettiği ‘FK’ konusuyla alakalı ise Başkan Ömer Furkan, “FK gibi bir gündemimiz olmadı. Bizim tek derdimiz bu takımı kümede tutmaktı. Kamuoyunun bu işe sahiplenmesi lazım. Benim vereceğim bir karar yok zaten. Bizim kesinlikle böyle bir gündemimiz yok. Bu yasal düzenleme ışığında bir kez daha Bursa camiası bir araya gelmesi lazım. Biz de destek istiyoruz. ‘Siz bu işi beceremiyorsunuz. Benim böyle böyle planlarım var.’ diyen biri çıkar, kamuoyu da bu ismi sahiplenirse biz de destekleriz.” Ömer Furkan Banaz son olarak teknik direktörlere verilen paralardan da bahsederek, “Sezon başında Mustafa Er her hangi bir para almadan gidiyor. Fatih Tekke ile 3 milyon TL’lik anlaşma yapılıyor. 1 milyon TL ödeme yapılıyor ve gönderiliyor. Sonrasında 1 milyon 900 bin TL’lik sözleşme yapılıyor. 900 bin TL’si ödenmiş. 923 bin TL borcumuz var o isme. Tamer Tuna ile bu yıl için 6 milyon TL’lik sözleşme yapılıyor. Tamer Tuna’ya da 1 milyon 250 bin TL ödemişler. 1 milyon 342 bin TL’lik ödemeyi de biz yaptık. Mevcutta da Mustafa Er ve ekibine 500 bin TL ödeme yaptık. Toplamda 6 milyon TL’yi buluyor” açıklamasını yaptı.

  MAÇ ÖNCESİ PAVYONA GİDENLER

  Öte yandan Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz, bugün yaptığı basın toplantısında 'futbolcular pavyona gitti mi' sorusuna bu konuyla ilgili tespitlerinin olduğunu belirtti.

  Banaz, "Bazı oyuncuların Bandırmaspor maçından önce gece kulübüne gittikleri doğru. Hepsinin bilgisi bizde var." derken bu durumla ilgili olarak en kısa sürede gerekli yaptırımların uygulanacağını açıkladı.

  ÖDEMELERİN TABLOSU

  Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz göreve geldikleri dönemden itibaren yaptıkları ödemeleri açıkladı.

  Ödemelerin tablosu şöyle;

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar