Hava Durumu

Günlük doğalgaz üretiminde rekor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin doğalgaz üretiminde yeni seviyesini açıkladı. Üretimin günlük 5 milyon metreküpe ulaştığını söyleyen Bakan Bayraktar, "2 milyon haneye yetecek kadar doğalgaz üretiyoruz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 21:07
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 21:07
Kaynak: Haber Merkezi
Günlük doğalgaz üretiminde rekor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Habertürk canlı yayınında günlük doğalgaz üretiminin yeni bir rekora ulaştığını açıkladı.

Bugün itibariyle rekor kırıldığını açıklayan Bakan Bayraktar, üretimin günlük 5 milyon metreküpe ulaştığını, günlük 5 milyon haneye yetecek düzeyde doğal gaz üretildiğini açıkladı.

Bakan Bayraktar, doğalgazın Türkiye'nin hem ev halkı hem de sanayi için en önemli yakıtlardan biri olduğunu hatırlatırken, köylere ve ulaşılması zor bölgelere de doğalgaz getirilmesinin çevreci enerji üretimi için önemine dikkat çekti.

Sanayinin ihtiyaçlarını karşılamada ve elektrik üretiminde de doğalgazın kritik bir rol oynadığını belirten Bayraktar, şu açıklamaları yaptı: 

"Elbette sanayimizin ihtiyacı olarak önemli. Bir önemli nokta da elektrik üretiminde kullanıyoruz. Biz doğalgazı büyük oranda ithal ederek kullanıyorduk. Karadeniz'de doğalgaz keşfiyle beraber kendi gazımızı üretir hale geldik.

"DOĞALGAZ ÜRETİMİNDE REKOR KIRILDI"

Bu hafta itibarıyla Sakarya gaz sahasından günde 5 milyon metreküp doğalgaz üretiyoruz. Hane halkımız, meskenlerde kullanılan doğalgaza baktığımızda bugün 20 milyon haneye doğalgaz gidiyor. Bugün 2 milyon haneye yetecek kadar doğalgazı bugün itibariyle üretiyoruz. Bugünkü rakam hane halkının yüzde 10 ihtiyacını karşılıyor. Sanayi ve elektrikte Türkiye'nin 50 milyar metreküp tüketimi var. Üretimimiz erken aşamalarda.

Esas itibarıyla hedefimiz hane halkının tüketimini kendi kaynaklarımızla ilk etapta karşılayabilmek. Şu anda 5 milyon metreküp ulaştığımız rakam. 2025'in ilk çeyreğinde 10 milyon metreküpü hedefliyoruz. 20 milyon eve ulaşmamız için bunu 5 katına çıkarmamız lazım. 2028'e kadar bunu gerçekleştirmek hedefimiz. Evlerimizdeki gazın tamamı bu sahadan karşılanmış olacak."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.