Hava Durumu

Yabancı basın TCMB'nin faiz kararını böyle yorumladı!

Merkez Bankası bugün politika faizini sabit bıraktı. Merkez'in bugünkü faiz kararı dış basında da yankı buldu. İşte yabancı basın kuruluşlarının faiz artışına ilişkin analizleri...

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2024 20:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2024 20:54
Kaynak: Sözcü
Yabancı basın TCMB'nin faiz kararını böyle yorumladı!

Merkez Bankası'nın (TCMB) Nisan ayı faiz kararı yabancı basında da kendisine yer buldu.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini yüzde 50'de sabit tuttu. Piyasadaki genel beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Önde gelen yabancı basın kuruluşlarının faiz artışına ilişkin haberleri ise şöyle oldu:

BLOOMBERG

ABD'li finans ajansı Bloomberg'te Barış Balcı ve Tuğçe Özsoy imzasıyla "Türkiye yüzde 70'e yaklaşan enflasyon zirvesi öncesinde faiz artışlarını durdurdu" başlıklı bir haber yer aldı.

TCMB'nin geçen ayki sürpriz kararının ardından bu ay faizleri değiştirmediği belirtilen haberde "Politika yapıcılar son zamanlarda bankalara gösterge faiz oranının işaret ettiğinden daha pahalı fon sağlıyor" ifadelerine yer verildi.

Haberde ayrıca "Daha geniş bir faiz koridorunun sağladığı esneklik, merkez bankasının geçtiğimiz haziran ayında agresif sıkılaştırma kampanyasına başlamasından bu yana ikinci kez faiz artışını pas geçmesinin yolunu açtı" ifadelerine yer verildi.

Bloomberg ekonomistleri Ziad Daoud ve Selva Bahar Baziki ise şunları söyledi:

"TCMB nisan toplantısında faiz oranlarını sabit bıraktı. Biz hâlâ borçlanma maliyetlerinin artmasını bekliyoruz. Ancak bu artış politika faizinin yükseltilmesiyle değil kredilere erişimi kısıtlayarak ve likidite arayan bankaları daha yüksek bir fiyat ödemeye zorlayarak gerçekleşecektir. Merkez Bankası'nın kredi büyümesini ve düzenlemeleri de sıkılaştırması muhtemel"

REUTERS

İngiliz haber ajansı Reuters ise haberinde, "TCMB son faiz artırımından bu yana finansal koşullarda büyük bir sıkılaşma olduğunu gerekçe göstererek faizleri beklendiği gibi yüzde 50'de sabit tuttu ve enflasyonu düşürme kampanyasında gerekirse politikayı daha da sıkılaştırma sözü verdi" ifadelerine yer verdi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dizi döviz krizine yol açan ve son yıllarda enflasyonu yükselten 'düşük faiz ve kredi destekli büyüme' politikasını tersine çeviren yaklaşık bir yıllık döngüde faizlerin yüzde 8,5'ten yüzde 50'ye yükseltildiği hatırlatıldı.

Haberde ayrıca "Türkler için yıllardır süren hayat pahalılığı krizinin geçen yıl haziranda daha ortodoks bir ekonomik programa doğru U dönüşüyle başlayan parasal sıkılaştırma döngüsü nedeniyle yılın ikinci yarısında hafiflemeye başlaması bekleniyor" ifadeleri yer aldı.

WALL STREET JOURNAL

Wall Street Journal'da ise Ed Frankl imzasıyla "Merkez Bankası gösterge faiz oranını sabit tuttu" başlıklı bir haber yayınlandı.

Haberde, "Enflasyonist baskıların devam etmesine rağmen TCMB'nin gösterge faiz oranını değiştirmeyerek son dönemdeki artış serisinin sona erdiğinin sinyalini verdiği" belirtildi.

Haberde, aylık enflasyonun ana eğiliminin beklenenden daha yüksek olduğu ve iç talebin dirençli olmaya devam ettiği belirtilirken uzman görüşüne de yer verildi.

Capital Economics ekonomisti Nicholas Farr, müşterilerine gönderdiği notta, "Türkiye ekonomisi sıcak kalmaya devam ediyor ve enflasyon baskıları güçlü, bu da faizlerin yakın zamanda düşürülmeyeceğini gösteriyor" dedi.

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.