10 milyon emekliye müjde
Yeni yılla birlikte memurlar ve tüm emekliler zamma kavuşacak. Aralık enflasyonu ne kadar yüksek çıkarsa emekli ve memurun yüzü o kadar gülecek.
EKONOMİ , 05 Aralık 2013 Perşembe, 10:27
10 milyon emekliye müjde

Ocak ayıyla birlikte emekli zam alacak. 10 milyonu aşkın emeklinin maaşındaki artış enflasyona göre belirlenecek. Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılında memurların tabanaylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarında da net 140 lira artış gerçekleşecek. Ocak'ta, memur ve memuremeklisinin bir de enflasyon farkı alması gündemde. Şöyle ki; memur ve memur emeklileri, geçen Temmuz'da yüzde 3 zam almıştı. Son 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü geçerse, memur vememur emeklileri, geçen oranda artı bir zam alacak. Bu yılın ikinci yarısındaki 5 aylıkenflasyon oranı yüzde 2.79 olarak belirlendi. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 0.21'i geçerse,memur ve memur emeklilerine Ocak'ta enflasyon farkı verilecek.

SSK'LIYA DA VAR

SSK ve Bağ-kur emeklileri de Ocak ayında, 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. Aralık enflasyonu ne kadar artarsa, emeklinin yüzü de o kadar gülecek. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre Ocak'ta yüzde 2.85oranında artması öngörülüyor. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, geçtiğimizgünlerde emeklilerin maaşlarına ikinci bir zammın müjdesini vermişti. Bu artış ile, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de memur emeklileri gibi çifte zam alacak.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR