175 kişi vatandaşlıktan atıldı!
KKTC Bakanlar Kurulu, bir önceki hükümet döneminde bakanlar kurulu kararıyla istisnai vatandaş yapılan 1200 kişiden 175'ni yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkardı.
DÜNYA , 11 Mayıs 2018 Cuma, 15:28
175 kişi vatandaşlıktan atıldı!

Listede, eski başbakan Ulusal Birlik Partisi (UBP) lideri Hüseyin Özgürgün'ün sevgilisi olduğu iddia edilen ancak Özgürgün'ün 'dedikodu' diyerek yalanladığı eski asistanı Şennur Gülbudak da bulunuyor. Ayrıca 175 isim arasında Trabzonspor ve Antalyaspor gibi çok sayıda futbol takımının teknik direktörlüğünü yapan Giray Bulak da var...

ÖZGÜRGÜN, 'DEDİKODU' DEMİŞTİ

Şennur Gülbudak'a bakanlar kurulu kararıyla verilen vatandaşlık, geçen yıl Ada medyasında 'sevgiliye vatandaşlık' başlığıyla geniş yer tutmuş ve genç kadının eski başbakan Hüseyin Özgürgün'le ilişkisi olduğu ileri sürülmüştü. Ancak Hüseyin Özgürgün, iddiaları yalanlayarak "Kızımla bile görseler dedikodumu yapıyorlar" cevabını vermişti.

Hüseyin Özgürgün, Dilek Karakuzu ile olaylı boşanmasının ardından Şubat ayında Kıbrıslı ünlü manken ve sanatçı İnci Pars ile dünyaevine girdi.

GİRAY BULAK DA ÇIKARILDI

KKTC Bakanlar Kurulu'nun vatandaşlıktan çıkardığı isimler arasında, Trabzon ve Antalya spor gibi çok sayıda futbol takımının teknik direktörlüğünü yapan Giray Bulak da bulunuyor.
Halen Balıkesirspor'un teknik direktörlüğünü yürüten Giray Burak (60) KKTC'den çok sayıda sporcu genci Türk futboluna kazandırdı. Giray Bulak'ın vatandaşlıktan çıkartılması, KKTC futbol camiasında şaşkınlıkla karşılandı.

'MEHMET AYDIN' DETAYI

KKTC Bakanlar Kurulu'nun vatandaşlıktan attığı 175 kişi arasında KKTC'de kurulu Fame Game adlı şirket üzerinden üyelerini milyonlarca lira dolandırarak ortadan kaybolan Çiftlikbank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın adı da yer aldı.

Ancak vatandaşlıktan çıkartılan kişinin, Çiftlikbank patronu Mehmet Aydın'la aynı isim ve soyadını taşıyan 1967 Ünye Taflancık doğumlu başka bir Mehmet Aydın olduğu ortaya çıktı.

175 KİŞİ İTİRAZ EDEBİLECEK

175 kişinin vatandaşlığının iptal edildiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, "Hukuka aykırı işlem yapıldığı gerekçesiyle bu kişilerin vatandaşlıkları iptal edildi. Mağduriyet yaşamamaları için bu kişiler 90 gün süreyle muhaceret izinli (KKTC'de yasal olarak kalma izni) sayılacak. Bu sürede KKTC'de çalışma ya da iş kurma başvurusu yapmalarına olanak sağlanacak" dedi.

175 kişinin listesi önümüzdeki günlerde resmi gazetede yayınlanacak ve itiraz etme süreci başlayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR