280 yolcu hala kayıp
Güney Kore'nin batı kıyısındaki Incheon limanından kalkan geminin, güneydeki Byungpoong Adası'nın yaklaşık 20 kilometre açıklarında sorun yaşadığı belirtildi.
GÜNDEM , 16 Nisan 2014 Çarşamba, 18:16
280 yolcu hala kayıpÇoğu tatile giden öğrenci ve öğretmenleri Jeju Adası’na götüren feribot, henüz bilinmeyen bir sebeple batmaya başladı.

Geminin imdat sinyali göndermesi üzerine bölgeye onlarca helikopter ve kurtarma gemisi gönderildi. Yan yatan feribot yaklaşık iki saat içinde büyük oranda sulara gömüldü.

İLK AÇIKLAMA YALANLANDI

Güney Koreli yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada 368 yolcunun kurtarıldığını duyurmuştu ancak günün ilerleyen saatlerinde yapılan açıklamada bir sayım hatası yapıldığı belirtildi.

Yonhap haber ajansı, yeni açıklamada kurtarılan yolcuların sayısının 180 olduğunu aktardı.Özel ve sahil güvenlik ekiplerine ait 34 tekne ile 18 helikopterin yolcuları kurtarmak için çalıştığı belirtiliyor.

BATMA NEDENİ BELLİ OLDU

Incheon Limanı'ndan turistik Jeju Adası'na çoğu lise öğrencisi 459 yolcu taşıyan gemi, bir kayaya çarptıktan sonra battı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, haftada iki kez Incheon-Jeju seferine çıkan 146 metre uzunluğundaki feribotun, 1994'te Japonya'da üretildiğini belirtti.

Feribot en fazla 921 kişi, 180 araç ve 152 konteyner taşıma kapasitesine sahip.

Güney Kore'nin son 20 yılın en büyük deniz felaketiyle karşı karşıya olduğu da açıklandı.

BATMADAN ÖNCE DARBE SESİ DUYULDU

Bazı görgü tanıkları geminin yan yatıp hızlıca batmasından önce bir darbe sesi duyduklarını belirttiler. Bir görgü tanığı geminin sallandığını ve yan yatmaya başladığını, bu arada yolcuların birbirine çarpıp düştüklerini söyledi.

Olay sırasında hava koşullarının iyi olduğu aktarılıyor. Geminin 900 kişi taşıma kapasitesi olduğu belirtiliyor.Yolculardan en az 325’inin öğrenci ve öğretmenlerden oluştuğu açıklandı.
Kurtarılan yolcular, gemi batmadan önce büyük bir çarpma sesi ve gürültü duyduklarını belirtti. Kurtarma çalışmaları sürüyor.

KURTARILAN YOLCULAR HASTANEDE

Güney Kore’nin başkenti Seul’de batan feribottan kurtarılan yolcular hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.

Feribottan kurtarıldıktan sonra geçici barınaklara ve hastaneye götürülen yolcular tedavi altına alındı. Kazadan sağ kurtulan öğrencilerden Kim Tae-young açıklamasında, “Su yüzeyinde çöpler vardı ve su boynuma kadar geliyordu. Bu sırada korkuluğa tutundum ve kendimi botun sağ tarafına atarak helikoptere bindim” dedi. Kazadan sağ kurtulan bir başka öğrenci Yoo Ho-shil ise tehlike anında kaçmaya çalıştığını belirterek, “Su hızlı bir şekilde geliyordu. Suyun botun koridoruna dolmaya başladığını gördüğümde kaçmam gerektiğini hissettim” dedi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR