ABD Büyükelçisi Ricciardone'den flaş açıklama
ABD Büyükelçisi Ricciardone bugün Star, Yeni Şafak ve Akşam gazetelerinin manşetlerinde çıkan haberleri yalanladı.
GÜNDEM , 21 Aralık 2013 Cumartesi, 13:04
ABD Büyükelçisi Ricciardone'den flaş açıklama

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone bazı gazetelerde çıkan "yolsuzluk ve rüşvet operasyonun arkasında ABD var" iddialarına yanıt verdi. Ricciardone, "Yürütülen yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ABD'nin hiçbir ilgisi yoktur. Haberlerin tümü yalan ve iftiradır. Hiç kimse asılsız iddialarla Türkiye-ABD ilişkilerini tehlikeye atmamalıdır" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin haberlerle ilgili olarak resmi bir açıklama yapma yerine, büyükelçiliğin twitter'daki hesabı üzerinden mesaj atması dikkat çekti. Büyükelçi, twitter'a şunları yazdı:
*ABD'nin, devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur.
*ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği iki ülke için de hayati öneme sahiptir.
*Hiç kimse ABD-Türkiye ilişkilerini asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır.
*Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi, haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır.

 "ÇEK GİT BU ÜLKEDEN"

Bugün Star, Yeni Şafak ve Akşam gazetelerinin manşetlerinde ABD Büyükelçisi'ne yönelik çok ağır iddilar yeraldı...
Operasyonun başlamasının ardından 17 Aralık'ta bazı AB temsilcileriyle biraraya gelen Ricciardone'nin 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' dediği iddia edildi.
Yeni Şafak gazetesi haberi "Çek git bu ülkeden" manşetiyle duyurken, büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılacağı yazıldı.
Haberi "Seçim ayarlı operasyon deşifre oldu" spotuyla veren Akşam gazetesi "Derin operasyonun intikam ortağı" başlığını attı.
Star gazetesi ise  iddiayı "ABD Sefiri'nden operasyon itirafı" başlığıyla birinci sayfasına taşıdı...

"BİR İMPARATORLUĞUN ÇÖKÜŞÜNÜ İZLİYORSUNUZ"
Gazetede yer alan habere göre, İran ve Irak'la ilişkilerde kilit öneme sahip Halkbank'a yönelik operasyon sonrası AB Büyükelçileri biraraya gelen Ricciardone'nin, 'Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz' dediği ifade ediliyor.

RAHATSIZLIK İLETİLECEK İDDİASI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le görüşüp duyulan rahatsızlığı ileteceği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı ve diplomasi çevrelerinde rahatsızlığa neden olan büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilebileceği belirtiliyor.

İRAN BOYUTUNU DİKKATLE İZLİYOR

Önceki gün CHP lideri Kemal Kılıçadaroğlu'nu Büyükelçilik binasına çağıran Ricciardone,  'İddialar ve soruşturmanın muhatabı olan kişilerin siyasi kimlikleri, gelişmeleri yakından izlenmesini gerektiriyor, izliyoruz. İddiaların İran ile ilgili boyutu da bizim için önemli' demişti.

OPERASYONA DESTEK VERMİŞTİ

Yolsuzluklarla mücadelenin demokrasiyi güçlendireceğini söyleyerek operasyona açıkça destek verdiklerini CHP aracılığıyla duyurmayı tercih eden Büyükelçi, 'Hükümet sorumluları dışarıda aramamalı, şeffaflık ilkesiyle iddiaların üzerine gitmeli. Gezi olaylarında olduğu gibi sorumluların dışarıda aranması gerçeklerin ortaya çıkmasını engeller' diye konuşmuştu.

OPERASYON GÜNLERİNDE BANKACILARLA TOPLANTI

İstanbul merkezli çok uluslu operasyon sürerken Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen'in İstanbul'a gelmesi dikkat çekti. Hiçbir hükümet yetkilisiyle görüşmeyen Cohen, Türkiye'deki bankaların müdürleriyle toplantı yaparak İran konusunda uyarılarda buldu. İsrail'e yakınlığı ile bilinen Cohen, banka temsilcilerine 'İran'a ambargo sürüyor. Para trafiğini gevşetmeyin' dedi. Cohen, Aktif Bank ve İş Bankası'nı İran ile ticari ilişkileri nedeniyle tehdit ederek, bu bankalara geri adım attırmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR