Adli Tıp: Mahkemeye gelemezler
Adli Tıp Kurumu, 12 Eylül davası sanıkları Evren ve Şahinkaya'nın mahkemeye gelerek ifade vermelerinin sağlık durumları nedeniyle hayati tehlike yaratabileceğini bildirdi.
GÜNDEM , 29 Haziran 2012 Cuma, 12:22
 Adli Tıp: Mahkemeye gelemezler

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın beşinci duruşması başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Evren ve Şahinkaya katılmadı.
Mahkemeye 26 Haziran'da ulaşan Adli Tıp Kurumu raporunda, 12 Eylül davası sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle, uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, kardiyak-nörolojik hastalıklarının tetiklenerek, hayati tehlike yaratabileceğini'' bildirildi.

Raporda, ''sanıkların doktor eşliğinde gelerek ifade vermesi durumunda dahi, hayati tehlike riski halinde, tıbbi müdahalenin yeterli olmayabileceği'' de kaydedildi.
Müdahil avukatları, rapora tepki göstererek, ''bağımsız sağlık kuruluşlarından rapor alınmasını'' istedi.

Savcı: Savunmaları sesli ve görüntülü alınsın
Savcı Kemal Çetin, Adli Tıp Kurumu'nun verdiği rapora göre sanıkların savunmalarının sesli ve görüntülü iletişim teknolojisiyle alınmasını talep etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR