Ağrı kesiciden bile daha etkili! Bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor
Tadına ve rengine vurulduğumuz kiraz, sağladığı faydalarla da tüketenlerin gönlünü fethediyor. C vitamini içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendiren bu mucizevi meyvenin, aynı zamanda ağrı kesicilerden bile 10 kat daha fazla etkili olduğu bilinir.
SAĞLIK , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 08:48
Ağrı kesiciden bile daha etkili! Bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor

Kiraz hakkında bilinmesi gereken ilk özellik, içerdiği C vitamini sayesinde hem virüslere hem de bakterilere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Tüketenleri en mutlu eden faydası ise kesinlikle güçlü bir ağrı kesici olmasıdır. 20 adet kirazda ortalama 12-25 mg arası antosiyanin bulunur. Bu da ağrı kesiciden 10 kat fazla olacak şekilde bu maddenin varlığını tespit eder.

İçerdiği mineraller, vücuttaki su dengesini sağlar ve kabızlığı giderir.

Birçok kişinin muzdarip olduğu kolesterol ve kan şekerini düşürür. Ayrıca damar sertliğinin tedavisinde de etkili bir besindir.

Eklem ağrılarına iyi gelir, göz hastalıklarına karşı koruma sağlayan güçlü bir iltihap önleyici olan kuersetin barındırır.

İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu haliyle kiraz için böbreklerin dostu denilebilir.

Kirazı hem taze meyve olarak hem kurutulmuş bir şekilde tüketebilirsiniz. Arzu edenler reçel, komposto yaparak da bu mucizevi meyveyi yiyebilirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR