Akar: Yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin S-400 yaptırımıyla ilgili sert tepki gösterdi ve ''ABD'nin bu yanlış kararından bir an önce dönülmesi gerekiyor. Biz kararın düzeltilmesini bekliyoruz'' dedi.
GÜNDEM , 22 Aralık 2020 Salı, 14:26
Akar: Yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Akdeniz'de "Kaplan Pençesi" tatbikatı düzenleniyor. Tatbikatı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da izliyor. Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz üssü'nde Bakan Akar soruları yanıtladı.

Bakan Akar'ın açıklamaları şöyle:

ABD'NİN S-400 YAPTIRIMLARI

Hava savunma sistemi için bize Rusya olumlu cevap verdi. ABD'nin yaptırımın herhangi bir zararı olmaması için elimizden geleni yapacağız. Başka NATO olmak üzere beraber yapacağımızın faaliyetlerin olumsuz etkileneceğini bildirmek isteriz. ABD, bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor. Biz kararın düzeltilmesini bekliyoruz. Şu an ülkemizde bulunan S-400'lerin kontrolleri yapılıyor.

DOĞU AKDENİZ'DE GERİLİM

Ülkemizin menfaatlerini korumak bizim boynumuzun borcu. Biz sadece haklarımızı korumak istiyoruz. Bizim yaptığımız bu hak arayışını olumsuz gösteren Yunanistan'dır. Yunanistan'ın Türkiye ile görüşmeler yaparak çözüm bulması bunun en doğru yoludur. Bizim planlarımız var, bu çerçevede ilerlemeye çalışıyoruz. Siz Türkiye ile görüşmeden başka yerlerde çözüm arıyorsanız, bu durum çözülmez. Biz tamamen diyalog diyoruz. Ancak hiçbir şekilde oldu bittiye getirmemek de bizim en büyük kararlılığımız.

KARABAĞ'A TÜRK BARIŞ GÜCÜ

Ortak merkez konusunda mutabakat sağlandı. Şu an inşaat devam ediyor. Görev süresini de Ruslar ile konuşacağız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR