Ali Babacan'ın koronavirüs testi pozitif çıktı
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Babacan sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.
GÜNDEM , 25 Ağustos 2020 Salı, 20:38
Ali Babacan'ın koronavirüs testi pozitif çıktı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan koronavirüse yakalandığını açıkladı.

Babacan sosyal meyda hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Biraz önce COVID-19 testimin sonucunun pozitif olduğunu öğrendim. Şu an durumum iyi çok şükür. Doktorlarım bir süre ailemle birlikte karantina altında kalmam gerektiğini söyledi. Çalışmalarıma evden devam edeceğim inşallah.

Sağlıkla kalın ve lütfen kendinize dikkat edin."

Ali Babacan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Ali Babacan'ın hayatı

Ali Babacan, kurucuları arasında yer aldığı Ak Parti'den istifa etti. 1967 yılında Ankara'da doğan Ali Babacan, 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yaptı. 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmişti. Son dönemde Babacan'ın yeni parti kuracağı haberleri kamuoyunda yer alıyor. İşte Ali Babacan kimdir ve merak edilenleri...

ALİ BABACAN KİMDİR?

Ali Babacan, 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. 1985'te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi'ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden üniversite birincisi olarak mezun oldu.

Babacan, 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı. Yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı.

1994-2002 yılları arasında, Ankara'da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.

ALİ BABACAN AK PARTİ KURUCU ÜYESİ OLDU

2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmiştir. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR