Almanya'da aktif koronavirüs vakası 24 bin 300
Almanya'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında aktif vak'a sayısı 24 bin 300 olarak açıklanırken, bulaşma katsayısının 1.0'ın üzerinde olduğu belirtildi.
DÜNYA , 01 Ekim 2020 Perşembe, 14:46
Almanya'da aktif  koronavirüs vakası 24 bin 300

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve dünyanın en önemli mikrobiyoloji kurumlarından olan Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede 24 bin 300 aktif yeni tip koronavirüs (Covid-19) vak'asının olduğunu açıkladı. Hastalığın ülkede bulaşma katsayısının 1.0'ın üzerinde olduğu duyuran RKI, Nisan ayından bu yana günlük en yüksek vak'a sayısına 2 bin 507 kişi ile Cumartesi günü ulaşıldığını belirtti. Bugün ise 2 bin 503 vak'a tespit edildiği duyuruldu.

Salgının başlangıcından bu yana Almanya'da toplam 291 bin 722 vakaa tespit edildiği, 257 bin 900 kişinin tedavi olduğu, 9 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Almanya 10 ülke ve bölgeyi riskli ilan etti. Korona salgını bazı Avrupa ülkelerinde etkisi arttırırken, Alman federal hükümeti seyahat uyarılarını güncelledi. Belçika, İzlanda ve Fransa'nın Alsace ve Lorraine'in ait olduğu Almanya sınırındaki Grand-Est bölgeleri dışındaki bütün bölgeler ve Kuzey İrlanda, Galler riskli bölgeler olarak kabul edildi.

Avrupa'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte ile Csongrad, Vas ve Pest, Romanya'nın Alba ve Cluj, Slovenya'nın Koroska, Estonya'nın Idu-Viru, Litvanya'nın Siauliu bölgesi riskli ülkeler ve bölgeler listesine ilave edildi. Riskli bölge veya ülke olarak belirlenen yerlerden Almanya'ya gelecek olan kişilerin ülkeye gelirken Covid-19 test sonuçlarının negatif olduğuna dair belge getirmeleri gerektiriyor. Test yaptırmayanlar ise 14 günlük karantinaya alınıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR