Ankara saldırılarına 2 gözaltı
Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne saldırı düzenleyen şüphelilerin kimlikleri belirlendi. DHKP-C üyesi 3 zanlının, Türkiye'ye, ABD Büyükelçiliği'ne canlı bomba eylemi düzenleyen Ecevit Şanlı ile birlikte girdiği tespit edildi. Soruşturmada 2 de gözaltı var.
GÜNDEM , 21 Mart 2013 Perşembe, 21:09
Ankara saldırılarına 2 gözaltı

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik saldırıların ardından başlatılan soruşturma tüm hızıyla devam ediyor.

Genişletilen soruşturma kapsamında 200 kişinin bilgisine başvuran polis ekipleri, kimliği belirlenen DHKP-C üyesi 3 saldırganı yakalamak için Ankara'da farklı adreslere eş zamanlı baskın düzenledi.

Örgüt üyelerinin gizlendiği 'güvenli evler'e yapılan baskınlarda 2 kişi gözaltına alındı. Öte yandan zanlıların 1 Şubat'ta ABD Büyükelçiliği'ne intihar saldırısı düzenleyen Ecevit Şanlı ile birlikte kısa süre önce Türkiye'ye giriş yaptığı tespit edildi.

AK Parti’ye LAW silahıyla saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin, Çorum nüfusuna kayıtlı Muharrem K. olduğu belirlendi. Yine Çorum nüfusuna kayıtlı Murat K.'nın ise saldırıda gözcülük yaptığı belirtiliyor.

ARANANLAR LİSTESİNDE

Adalet Bakanlığı’na bombaları attığı iddia edilen Hasan B. hakkında ise, Mersin ve Adana'da karıştığı olaylar nedeniyle arama kararı olduğu bildirildi. Şüphelinin, DHKP-C'nin Suriye kanadından olduğu da iddialar arasında.

İLETİŞİM ARACI KULLANMADILAR

Saldırı emrini aldıktan sonra, teknik takibe yakalanmamak için eylem anına kadar hiçbir iletişim aracı kullanmadıkları da belirlenen şüphelilerin saldırıdan bir gün önce keşif yaptıkları da güvenlik kameraları tarafından tespit edildi.

LAW SİLAHI SAVCILIKTA

Olayda kullanılan LAW silahı, kriminal inceleme yapılmadığı için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli emanete kaldırıldı.

Silahın hangi kurumun ya da ülkenin envanterine ait olduğunu belirleme çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR