Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor
Bugün iOS 13.4, tvOS 13.4 ve macOS Catalina 10.15.4 betalarının yanı sıra piyasaya sürülen yeni Xcode 11.4 beta güncellemesi, geliştiricilerin iOS uygulamalarını, tvOS uygulamalarını ve Mac uygulamalarını tek bir satın alma fiyatıyla bir araya getirmelerine izin veren evrensel satın alma desteğine kavuşturdu. Apple ekosisteminde bulunan kullanıcıların, bundan sonra uygulamaları tek sefere mahsus satın almaları yeterli olacak. Peki evrensel iOS uygulama sistemi ne sunuyor?
TEKNOLOJİ , 06 Şubat 2020 Perşembe, 20:38
Apple, evrensel iOS uygulama sistemine geçiyor

Evrensel iOS uygulama sistemi, macOS için geliyor

Yeni özellik, Apple'ın iPhone, iPad, Apple Watch ve tvOS platformları için uygulama sunma sistemine benziyor. Geliştiricilerin, Mac, iOS ve iPad için ayrı olarak yayınladığı uygulamalardan para kazanmak isterse, uygulamalarının ayrı sürümlerini farklı platformlar için dağıtma seçeneği korunuyor. Ancak evrensel uygulamalar Apple ekosistemi içerisinde daha yaygın halde bulunuyor.

Evrensel iOS uygulama özelliği, Apple'ın geliştiricileri daha fazla Catalyst uygulaması oluşturmaya teşvik etme planlarının büyük bir parçası gibi görünüyor. Evrensel satın alımlar Xcode 11.4'te varsayılan olarak etkinleştirilecek ve geliştiriciler evrensel satın alımları desteklemek için mevcut Mac uygulamalarını da ekleyebilecekler.

Apple Catalyst uygulamaları macOS 10.15 Catalina'da bu yılın başlarında aktif edilmişti. Bu fikir, Mac geliştiricilerinin, geleneksel olarak masaüstünde kullanılan AppKit yazılımı ile tüm uygulamayı yeniden yazmak zorunda kalmadan iOS uygulamalarını macOS'a aktarmayı kolaylaştırmak için Catalyst uygulamalarını kullanabilmeleri sağlanmıştı.

Bununla birlikte, evrensel satın alımlar sunan Apple, tüketicinin telefonundan satın aldığı uygulama için macOS'da tekrar ödeme yapmayacak olması, Catalyst uygulamalarının yaygınlaşmasına da yardımcı olabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR