'Aşırı dozdan rahatsızlanmış olabilirler'
Süt projesinde çocukların zehirlendiği iddialarının araştırıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, "İlk bulgulara göre zehirlenme değil, süte karşı hassasiyet olabilir" dedi.
GÜNDEM , 02 Mayıs 2012 Çarşamba, 17:10
'Aşırı dozdan rahatsızlanmış olabilirler'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise "Çocuklar ilk kez içtikleri için ya da aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilir" dedi.

''Okul Sütü Projesi'' kapsamında, okul öncesi ve ilköğretim 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda okuyan öğrencilere verilmek üzere okullara gönderilen sütler bugün öğrencilere dağıtılmaya başlandı.

Proje kapsamında 32 bin 500 okulda toplam 7 milyon 200 bin öğrenciye süt dağıtıldı.

Ancak birçok kentte dağıtılan sütlerden içen yüzlerce çocuk rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca onlar tetkike alındı, hastanelere götürüldüler'' dedi.

Dinçer, hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade etti.

ARINÇ: AŞIRI DOZ ETKİLEMİŞ OLABİLİR


Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da tedavi altına alınan çocuklarda besin zehirlenmesi belirtisinin olmamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Arınç, "Üzücü bir olay ama büyütülecek bir durum değil. İlk kez içildiğinden, aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilirler" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR