AVM'lere iki günde 2 milyon 300 bin kişi gitti
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara verilen ve normalleşme adımlarından ilki olarak 11 Mayıs'ta açılan AVM'lere iki günde 2 milyon 300 bin kişi gitti.
GÜNDEM , 13 Mayıs 2020 Çarşamba, 17:29
AVM'lere iki günde 2 milyon 300 bin kişi gitti

11 Mayıs'ta yeniden açılan AVM'leri ilk gün 1 milyon 200 bin, ikinci gün 1 milyon 100 bin kişi ziyaret etti.

Bilançoyu açıklayan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, Habertürk yayınında "Birinci gün yüzde 23 civarında bir giriş var. Bu da 1 milyon 200 bin kişiye tekabül ediyor. Normal zamandaki giriş sayımız 6.5 milyon civarında. İkinci gün ise 1 milyon 100 bin ziyaretçi gitti. Zaten düşündüğümüz gibi seyrediyor. Yüzde 20'lerle başlarız giriş sayısında yavaş yavaş yüzde 30, 40 ve 50, Eylül'den sonra yüzde 60 ve 70 diyerek gideriz'' değerlendirmesinda bulundu.

Altaş, salgın öncesi günlük ziyaretçi sayısının 6.5 milyon kişi olduğunu kaydetti.

"KUYRUKLAR YOĞUNLUKTAN DEĞİL"

AVM önündeki kuyrukların Avrupa'da da olduğunu söyleyen Altaş şöyle konuştu:

"Almanya, Fransa oralarda şöyle yorumlanıyor, "Demek ki içerde kurallara çok iyi uyuluyor. Halk da sosyal mesafeye çok iyi uyduğu için zaman alıyor giriş çıkışlar. Halkımızı uyarmak istiyorum dışardaki sosyal mesafeyi de koruyun. AVM'ye gireceğiz diye sosyal mesafeyi ihlal etmek yanlış. Kuyrukların oluşması sosyal mesafe, hijyen, maske kontrollerinin yapılmasından dolayı oluşuyor. Yoğunluktan oluşan kuyruklar değil. Açıkçası AVM'lerin içinden bir şikayet almadık. Hala bilinçlenmeye insanlar var. Maskesiz girmeye çalışanlar oluyor. AVM dışında sorunlar var. 426 AVM'den yaklaşık 420 tanesi açık bunların içinden İstanbul'dan 2-3 AVM dışında başka hiç bir AVM'de böyle kuyruklar oluşmadı.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR