Balbay Bursa'da açıkladı: "Aday listesi değişmeyecek"
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, ön seçimde ortaya çıkan milletvekili aday listesinin 1 Kasım'da yapılacak seçimde de değiştirilmeyeceğini söyledi.
BURSA , 27 Ağustos 2015 Perşembe, 17:49
Balbay Bursa'da açıkladı: "Aday listesi değişmeyecek"
CHP Bursa İl Örgütü'nde ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Mustafa Balbay, CHP’de milletvekili adaylarını belirlemek için yapılan ön seçimlerin parti için faydalı olduğunu söyledi. Ön seçimle belirlenen aday listesinin 1 Kasım’da yapılacak erken seçimde değişmeyeceğini belirten Balbay şöyle dedi:

"7 Haziran’dan önce CHP bir karar aldı ve milletvekili adayları ön seçimle belirlendi. Bu adayların çoğu şu anda milletvekili oldu. Ön seçimler sonucunda oluşan milletvekili aday listesi 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde de değişmeyecek. Ama bazı illerde çok az oyla kaçırdığımız milletvekilliğimiz var. Bu illerde değişiklik yapabiliriz."  

AK Parti ile CHP arasında yapılan koalisyon görüşmelerine değinen Balbay şunları kaydetti:

"Biz AKP’nin 13 yılına ortak olmayacağımızı söyledik. Yeni bir anlayışın gündeme gelmesi durumunda koalisyon yapabileceğimizi belirttik. Bütün görüşmeleri de tutanaklara aldık. Halkımıza anlatamayacağımız bir şey yok. Biz de sayın Davutoğlu’nu, eğer baştaki 'D' harfini kaldırıp 'Avutoğlu' olmadıysa, halkı avutmaya kalkmıyorsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ne konuştuğunu açıklasın. Soruyorum, 'Davutoğlu Cumhurbaşkanı’ndan 9 Temmuz günü görevi hükümeti kurmamak üzere mi almıştır?" 

TÜRKEŞ'İN TEKLİFİ KABUL ETMESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçici hükümete bakanlık teklifini kabul eden MHP'li Tuğrul Türkeş’le ilgili de konuşan Balbay şöyle devam etti:

"Türkeş soyisimli bir kişinin MHP’nin tüzel kimliği dışında hareket edip AK Parti’nin zarf usulü hiç de ahlaki olmayan teklifine evet demiş olması düşündürücü. Mecliste haziran sonunda, Türkeş’in Erdoğan ile görüştüğü biliniyordu. Ancak bunun Bahçeli'nin bilgisi dahilinde olup olmadığı bilinmiyordu. Ancak MHP’liler yiğitliğe laf ettirmemek için biliyordu gibi bir hava yaydılar." 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR