BARSİAD'dan Yeşil Çevre'ye 22. yıl ziyareti
Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği (BARSİAD) Başkanı Arif Demirören ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 18 Haziran'da kuruluşunun 22. Yılını geride bırakan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi'ni ziyaret ederek çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi aldılar.
BURSA , 21 Haziran 2020 Pazar, 15:18
BARSİAD'dan Yeşil Çevre'ye 22. yıl ziyareti

Ziyarete katılan BARSİAD yönetimine bilgiler veren Yeşil Çevre Arıtma Tesisi Genel Müdürü Mehmet Aydın, günde 95 bin metreküp su artıma işlemi gerçekleştiren tesiste arıtılan suların Çevre ve Şehirlik Bakanlığı tarafından 7/24 izlendiğini söyledi.

Kentin doğusunda sürdürülebilir ve çevreyle dost üretim için 22 yıldır bölge sanayicilerinin ve kent yöneticilerinin desteğiyle çalışmaya devam ettiklerini belirten Genel Müdür Aydın, "1998 yılında evsel ve endüstriyel atık su kirliliği ortadan kaldırmak amacıyla kurulan tesisimizde yılda ortalama 34 milyon metreküp su aratılmaktadır. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinin yer aldığı tesisimizde atıksu arıtma hizmetinin yanısıra çevre danışmanlık ve atık su analizi hizmeti de vermekteyiz. Planlanan yeni yatırımlarımızla Türkiye'ye model olmaya devam edeceğiz" dedi. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi'nde yer alan online atıksu izleme sistemi sayesinde arıtılan suların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürekli takip edildiğini de belirten Aydın, Bakanlık'ın ayrıca her ay düzenli olarak aldığı numuneleri de analiz ettirdiğini ifade ederek, "Gerek bölge halkımızın memnuniyetleri gerekse de devlet kurumlarımızın tesisimizi örnek göstermesi bizim için gurur vesilesidir" ifadelerini kullandı.

Yeşil Çevre kurulmasaydı bölgeden akan sularda bugün canlı yaşamayacağını vurgulayan BARSİAD Başkanı Arif Demirören, "Barakfakih, Gürsu ve Kestel'den gelen ve Yeşil Çevre Arıtma tesisinde işlemden geçtikten sonra doğaya bırakılan sularımızda artık balık ve kurbağalar yaşıyor. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi olmasaydı çamur, bataklık, kötü koku içinde yaşamak zorunda kalacaktık. Şu an doğa temizliği çok güzel bir şekilde korunuyor. Yeşil Çevre olmasaydı bugün şehrin doğusu hastalıklarla boğuşan bir bölge olurdu" açıklamasında bulundu. Başkan Demirören, Genel Müdür Mehmet Aydın'ın şahsında kuruluşundan bu yana tesise emek veren tüm yöneticilere ve ortaklara teşekkür ederek Yeşil Çevre Arıtma Tesisi'nin 22. Yıldönümünü tebrik etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR