Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi hizmete giriyor!
Başakşehir'de açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin sadece estetik bakımdan değil imkanları ile İstanbul'un gurur tablosu olacağını belirtti. Öte yandan Erdoğan, corona virüs mücadelesinde ''Kendi ihtiyaçlarımızın yanı sıra 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske yolladık'' dedi.
GÜNDEM , 21 Mayıs 2020 Perşembe, 12:49
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi hizmete giriyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11.45 sıralarında helikopterle Huber Köşkü'nden ayrılarak açılışı yapılacak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın helikopteri hastanenin çatısında bulunan piste iniş yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililerle birlikte hastanede incelemelerde bulunan Erdoğan, ilgililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

''Açılışını yaptığımız Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Hastanemiz sadece estetik bakımdan değil, konumu ve imkanları ile İstanbul'un gurur tablosu olacak.

GÜNLÜK 35 BİN AYAKTA HASTA KAPASİTESİ

789 bin metrekare alan üzerine kurulu bu hastane ile şimdiden dünyanın sayılı hastanelerine girmiştir. Günlük 35 bin ayakta hasta ve 500 özellikle ameliyat yapılmasını planlıyoruz. 3 helikopter pisti ve İstanbul Havalimanı'na yakınlığı ile yabancılara da hizmet edecektir. İstanbul artık uluslararası bir sağlık merkezi durumuna gelmiştir.

82 ÜLKEYE CORONA YARDIMI

Sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek teşkil etmekte. Nitekim dün itibari ile günlük vaka sayımızı binin altına düşürdük. Normalleşme ile ilgili adımları atarken de tedbirleri asla elden bırakmıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızın yanı sıra 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske yolladık.

JAPON BAŞBAKANI ABE'DEN TÜRK HALKINA MESAJ

Törene video konferans yöntemiyle katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin açıklamaları:

Geçen günkü telefon görüşmesinde sayın Erdoğan tarafından video konferans ile katılmak üzere hastanenin resmi açılış törenine davet edildim. Bana bundan 7 yıl önce Marmaray'ın açılışına sayın Erdoğan ile katıldığımı hatırlattı. Koronavirüs nedeniyle bugün İstanbul'u ziyaret ederek tören yerinde olmam mümkün olmadı fakat böylece video ile katılabilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Koronavirüsle mücadelede Avigan ilacını Türkiye'ye de bağışlıyoruz. 60'dan fazla ülkeye yardım eden Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Çeşitli alanlarda Türkiye ile de iş birliği yapmak isteriz.

BAKAN KOCA: ŞEHİR HASTANELERİ MÜSTESNA BİRER ÜS OLACAK

Hastanenin açılış töreninde konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları:

Şehir hastanelerimiz tehlikelere önceden set çeken birer tedbir olmuştur. Salgınla mücadelede yükü ağırlıklı olarak bu hastanelerimiz sırtlamıştır. Şehir hastaneleri, hastanın artık başka bir sağlık kurumuna sevk edilmediği müstesna birer üs olacaktır. Ülkemizi uluslararası sağlık turizmi ve eğitiminin önemli bir destinasyonu haline getirmekte önemli bir adım daha atmış oluyoruz. Türkiye tüm dünyaya sağlık hizmeti sunmaya adaydır.

HASTANENİN ÖZELLİKLERİ

Dünyanın birçok ülkesini etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemi sürecinde de sağlıkta hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkaran şehir hastaneleri, mücadeleye, sahip olduğu en son teknoloji, fiziki altyapı ve nitelikli yatak kapasitesi ile en büyük katkıyı sunan sağlık üsleri arasında yer alıyor.

İLK ETABI 20 NİSAN'DA HİZMETE ALINDI

Covid-19 ile mücadele süresinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısa sürede faaliyete alınacağını müjdelemesinin ardından inşa çalışmalarına hız verilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin ilk etabı, 20 Nisan'da hizmete alındı.

Türkiye'nin hizmet yarışına önemli katkılar sunacak hastanede ilk etabın açıldığı tarihten bu yana yalnızca Covid-19 hastalarına hizmet veriliyor.

DEPREME DAYANIKLI İNŞA EDİLDİ

789 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip hastane, 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı olarak inşa edildi.

2 BİN 682 YATAK KAPASİTESİ

Ayrıca, 3 heliportu bulunan, 10 bloktan oluşan hastane, 456'sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip.

Özellikle yoğun bakım ihtiyacının olduğu bir dönemde önemli bir işlev üstlenecek hastanede, 30 bin metrekare kapalı alan içinde erişkin, çocuk, travma ve kadın doğum olmak üzere 4 ayrı acil servis bulunuyor.

Hastanede, günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaların da bulunduğu ve gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı yer alıyor.

725 poliklinik odası, 3'ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile hastane, günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasiteye sahip.

107 BRANŞTA HİZMET VERECEK

Çocuk ve erişkinler için toplam 107 branşta hizmet verecek hastanede, en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanım ile ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanları sunuluyor.

Ameliyat sırasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen "Xoft Intraoperatif Radyoterapi" (IORT) sistemi de ilk defa bu hastanede kullanılacak.

Öte yandan, "Enerji ve Çevre Dostu" tasarımlarla inşa edilen hastanede, 654 kişilik 2 konferans salonu da bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR