Başbakan Arınç'ı dinlerken tabletini kırdı
Gezi Parkı eylemleriyle ilgili değerlendirme yapan CHP'li Muharrem İnce, Başbakan’ın Twitter’la ilgili sözlerine tepki göstererek, “Taş atan çocukların yerine tweet atan çocuk problemi var. Atılan tweet bela oldu” dedi. İnce, Erdoğan’ın Arınç’ın açıklamasını izlerken tableti kırdığını da öne sürdü.
GÜNDEM , 05 Haziran 2013 Çarşamba, 16:49
Başbakan Arınç'ı dinlerken tabletini kırdı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Gezi Parkı’yla başlayıp, tüm yurda yayılan eylemlerle ilgili açıklama yaptı.

Olaylardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan İnce, “Başbakan ya okumasını bilmiyor ya da okuduğunu anlamıyor. Tek sesli bir Türkiye istiyorsun, bunu istemek cahil bir Türkiye istemektir. Anayasanın 58. maddesine aykırı davranıyorsun demektir” dedi.

İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İddaa’yı, şans topunu, on numarayı, sayısal lotoyu, süper lotoyu kim buldu? Beygirler iki gün koşarken bunları 7 gün koşturmaya kim başlattı? Gündüz yetmedi gece de beygirleri kim koşturttu? Ben de ‘bu ülkeyi üç beş kumarbaz yönetiyor’ mu diyeyim. Siz de bana ‘kimi kastettiniz ’ diye soracaksınız. Ben de size ‘yok canım Başbakan’ı filan kasteder miyim, yanlış anlaşılmış’ diyebilirim.

'PARAPULCU DEĞİL, ÇAPULCUYUZ'

Başbakan’ın çapulcu dedikleri bu ülkeye vergi ödeyenler. Örtülü ödeneğin parasını, seçim döneminde devletin parasını AKP’nin parası gibi dağıttığın paraları ödeyenler. Bu ülkede bir çapulcular bir de parapulcular var. Biz çapulcu olmayı kabul ediyoruz ama biz parapulcu değiliz."

İnce, Erdoğan'ın "Yüzde elliyi zor tutuyorum" sözlerini de eleştirerek, "Bir başbakan milletini, ülkesini iç savaşla tehdit eder mi? Onlar senin askerin, koyunun mu? Birileri sana ‘Sal gelsinler, bir hesaplaşalım derse’ ne olacak?" diye sordu.

'BAŞBAKAN TABLETİ KIRMIŞ'

"Ne derece doğru bilmiyorum ama Başbakan tabletten izlemiş Bülent Arınç’ın açıklamalarını, tableti kırmış, 'niye özür diledi' diye, yazılı metinde özür yokmuş" ifadesini kullanan İnce, "Bu ülkeni gençler ‘Yeter kes sesinin, seninle mi uğraşacağım’ dedi. Bizim çekemediğimiz ayarı bile çektiler” dedi.

İnce, “Başbakan ‘Twitter bela’ dedi polis tweet atan çocukların başına bela oldu. Bu ülkenin bir zamanlar taş atan çocuklar problemi vardı şimdi tweet atan çocuklar problemi var. Basılmamış kitap bomba, atılan tweet bela oldu” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE ÇAĞRI

Muharrem İnce, gençlere "Hiç korkmayın çocuklar, güzel günler göreceğiz çocuklar sizin sayenizde. Üçüncü sınıf adamlar birinci sınıf mevkilere geçmiş. Bunlardan hiç korkmayın, bunları yakında göndereceğiz. Bugün meydanlardasınız yakında gümrük kapılarında olacağız, hiç merak etmeyin. Gençler, cam çerçeve kırmayın, kamu malına zarar vermeyin, kimseye küfür etmeyin, hakaret etmeyin ama örgütlenin, korkmayın, direnin, yürüyün, konuşun, yazın, çizin, okuyun” diye seslendi.

'SORUMLUSU BİR KİŞİ'

İnce, polise kimin talimat verdiği konusuyla ilgili olarak “Bu ülkede Cumhurbaşkanı da Başbakan da İçişleri Bakanı da belediye başkanı da Recep Erdoğan’dır. Parka da polise de Anayasa Mahkemesi’ne de Çankaya’ya da o karışıyor. Talimatı hiç aramaya gerek yok. Sorumlusu bir kişi” diye konuştu.

'KİMSE YÖNLENDİRMİYOR'

Bir gazetecinin “Bülent Arınç, olayların ABD’den yönlendirildiğini söyledi” sözlerine, İnce “Bu dönem bitiyor görevi, stand up yapsın bence. Komediye gerek yok. Bu gençleri kimse yönlendirmiyor. Bunlar özgürlük isteyen çocuklar” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR