Başbakan'dan Nevruz buluşmasında önemli açıklamalar
Başbakan Binali Yıldırım, Sultan Nevruz Cem'i Buluşması'nda önemli mesajlar verdi. Yıldırım, "Biz bölgemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz, biz dünyada huzur istiyoruz. barış istiyoruz." dedi.
GÜNDEM , 21 Mart 2017 Salı, 11:36
Başbakan'dan Nevruz buluşmasında önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırımın konuşmasında öne çıkan başlıklar

Bu topraklar sevgi medeniyetinin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği ve bütün dünyaya örnek olduğu topraklardır. Bizler acıyı bal eylemesini bilmiş, birbirine kilitlenmiş bir milletiz. Alevi Bektaşi irfanı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetinin mayasında çok önemli bir yer alır.

Biz farklılıklarımızı insanlığın, medeniyetin zenginliği olarak görüyoruz. Bir örneği de benim. Alevi ve Sunni vatandaşların bir arada yaşadığı bir köyde doğdum. Benim adımı da çok sevdiğimiz sevdikleri için adını verdiği komşumuzdan geldiğini sizlerle paylaşmak isterim.

Biz birbirimizn çocuklarına isim verecek kadargüçlü bağlarla güçlü bir hukukla birbirimize bağlıyız. Biz bin yıldırı bütün sevinçlerimiz, sorunlarımız bir oldu bunları dayanışmayla aştık.

Bu kültürün içinde büyüdüm. Biz içiçe yaşadık bundan sonrada ilelebet birlikte yaşamaya devam edeceğiz.

Havamıza toprağımıza suyumuza düşen cemreleri artık gönlümüze de düşürme zamanı gelmiştir. bugün Peygamber efendimizin can yoldaşı ve İslam'ın en önemli kahramanı Hz. Ali efendimizin de doğum günüdür. Bütün Türk dünyası yeni bir güne Hz. Ali'nin doğum gününü kutlarcasına büyük bir neşeyle kavuşuyor. Herkes bilir ki Hz Ali, İslam dünyasının en önemli şahsiyetlerinden biridir. Bu genç kahraman öldürülme tehlikesini bile bile o peygamber efendimizin bütün savaşlarında en ön safta yer aldı. Küfre ve zulme karşı İslamın aydınlık yüzü oldu. Bu yüzdendir ki Hz Muhammed, "Ben kimin mevlası ise Hz. Ali de onun mevlasıdır" demişti. Bu yüzden bizde duyduk ve uyduk diyoruz. Hz Muhammed bizim son peygamberimiz. Duyduk ve uyduk. Hz. Ali İslam'ın kılıcı ve ahlak abidesiydi. Onun şehadeti bütün İslam dünyasının yüreğini sızlattığı gibi Hz Hüseyin'in şehadeti de yüreklerimizi yaktı kavurdu.

Aziz canlar, hünkarın öğretisiyle yetişmiş büyük millet mübarek Nevruz, Ali efendimizle özdeşleşip Sultan Nevruz olmuştur. Bu cem Ali efendimizin yolundan giden Hz hünkarın bir olmak, diri olmak halinin tekrarlandığı cem haline dönüşmüştür. Allah'a ulaşmak için hangi yolu seçersek seçelim bu öğreti bize her zaman rehberlik eder. Bize düşen Hz. Ali'yi de, Hz. Hüseyin'i de temsil ettiği değerlerle yüceltmektir.

Bu topraklarda bizi ayrıştırarak sevgimizi azaltmaya çalışıyorlar. Dün kardeşi kardeşe düşürenleri, ehli beyti KErbela'da zalimce katledenleri unutmadık. Bu zihniyetler Madımak'ta benzer amaçla işbaşındaydı. Olayları beraber, entrikaları birlikte değerlendirmek zorundayız. Cumhurbaşkanımızın telkin ve iradeleri doğrultusunda alevi açılımını başlattı. Arzu ettik ve istedik ki milletimiz birbirini daha yakından tanısın. Aleviler, Sunniler bu cennet vatanda kardeştir. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyor. Şükürler olsun bu çalışmalar sonucunda büyük bir mesafe katedildi. Her ikimizde aynı değerleri paylaşıyor. Şükürler olsun bu çalışmalar sonucunda büyük bir mesafe katedildi. Bize düşen bu kardeşlik köprülerini daha güçlü kılma zamanıdır. Bizler aynı ruhun unsurlarıyız.

Bize düşen vazife bundan sonra aramızdaki kardeşlik köprülerini daha güçlü kılmaktır. Yaradanımız bir kitabımız bir hayat rehberimiz bir , aynı vatanın aynı coğranın insanlarıyız. Köklerimiz bir

Ehl-i beyte kim hürmet etmezse ne Alevidir ne Sünnidir. 12 imam hepimizin değeridir. Yol birdir maksat birdir, menzil birdir. Hacı bektaş'ın "eline beline diline sahip olacaksın" sözünden hepimiz nasipleneceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR