Başbakan kendini güvende hissetmiyor
Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakanımız da kendini güvende hissetmiyor. Zaten kendisi de söylüyor" dedi. Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "yanlış bir karar" nedeniyle, paralel yapının HSYK'yı ele geçirdiğini söyledi.
GÜNDEM , 14 Nisan 2014 Pazartesi, 16:39
Başbakan kendini güvende hissetmiyor

Çavuşoğlu, dün Diplomasi Muhabirler Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Hükümetin yeni reformlar üzerinde çalıştığını ve ayrıntı veremeyeceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Hukuk reformları olacak, temel hak ve özgürlükler konusunda reformlar olacak. Temel hak ve ihlallerinin önlenmesi yolunda reformlar olacak" dedi.

Sevmesek de uygulayacağız

Anayasa Mahkemesi'nin daha önce siyasi kararlar aldığını söyleyen, buna örnek olarak da 367 kararını gösteren Çavuşoğlu, "Sevsek de sevmesek de, beğensek de beğenmesek de, herkes uygulamak ve uymak zorunda" dedi.

Paralel yapı HSYK'yı ele geçirdi

Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin HSYK seçimleri konusunda daha önce, "yanlış bir karar verdiğini" de söyleyerek, şöyle dedi:

"O zaman HSYK seçimleri için 1 kişi 1 oy sistemi getirilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi yanlış karar verdi. Oysa iptal kararı olmasaydı HSYK'da çoğulculuk olabilirdi. Her kesimden, gruptan, cemaatten kişiler olacaktı. AYM, CHP'nin başvurusu üzerine, bunu iptal etti. Oysa hem Venedik Komisyonu'nun, hem AB'nin tavsiyesiydi 1 kişi 1 oy sistemi. AYM o zaman bu görüşleri niye dikkate almadı? YARSAV tek liste ile girer kazanır sanıyorlardı. Bu olmadı, paralel yapı HSYK'yı seçimlerde ele geçirdi."

İnşallah aklanırlar

Yolsuzluk iddiaları konusundaki soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, eski bakanlar ya da oğulları konusundaki yargı sürecinin devam ettiğini belirterek, "Bu konuda mahkemeler karar verecek. İnşallah aklanırlar. Ben bunu yargıyı etkileyecek şekilde değil, temenni olarak söylüyorum. Ama bana iddialar inandırıcı gelmiyor" dedi.

Çavuşoğlu, paralel yapı ile mücadeleyle, yolsuzluk konusunun birbirinden ayrılması gerektiğini de kaydederek, "Paralel yapıyla mücadeleyle, yolsuzluk konusundaki hukuki süreci çok iyi ayrılmalıdır. biz hükümet olarak bu ayrımı çok iyi yapıyoruz" diye konuştu.

Herkes kendi gölgesinden korkuyor

Yasadışı ve gizli dinlemeler konusunda, "herkes kendi gölgesinden korkuyor" diyen Çavuşoğlu, "Öyle bir süreç yaşıyoruz ki, herkes evinde, ofisinde kendini güvende hissetmiyor. Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakanımız da kendini güvende hissetmiyor. Zaten kendisi de söylüyor" ifadesini kullandı. İnsanların değişik örgütlere üye gibi gösterilerek, telefonlarının dinlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, kendi bakanlığının dinlenmesi konusunda endişesi olup olmadığı konusundaki soruya, "Ben arkadaşlarıma güveniyorum. Ama dışarıdan dinleme var mı yok mu bilemem" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, dinlenme olasılığına karşı AB Bakanlığı'nda ek önlemler alınmadığını, "Gizli saklı bir şey konuşmadığımız için ek önlem almadık" sözleriyle anlattı.

AB'ye üyelik, en büyük dış politika projemiz

Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "AB'ye üyelik en büyük dış politika projemizdir" dedi. Çavuşoğlu, "Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı yok" diyenlere katılmadığını da belirterek, "Dünya güç dengesinde kayma var, doğru. Ancak Avrupa hâlâ en demokratik, en gelişmiş kıta" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR