Başbakanın, hükümetin ve benim ne kabahatim var?
Halk Bankası genel müdürünün tahliyesi ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Tahliye eden mahkemenin bir gerekçesi var. Ben de 25 yıllık bir avukatım. Mahkeme diyor ki, 'Suç vasfının değişmesi ihtimaline binaen tahliye edilmiştir.' O zaman kulak kabartıyorum ben. Demek ki mahkeme bu adamın üzerine atılan suçların vasfının değişeceğine inanıyor. Demek ki bu işte bir iş var, diyorum" dedi.
BURSA , 15 Şubat 2014 Cumartesi, 17:13
Başbakanın, hükümetin ve benim ne kabahatim var?

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen yemekte konuşan Bülent Arınç, dün akşam Türksat 4A'nın uzaya fırlatılmasının gurur verici olduğunu söyledi. Kendisini milliyetçi olarak görenlerin bununla iftihar etmesi gerektiğini belirten Arınç, "Türkiye uydu vasıtasıyla uzaya çok önemli bir uydu fırlattı. Bundan bir ay kadar önce Başbakanımızla Japonya, Malezya ve Singapur seyahatine ben de katıldım. Bu uydu ile bütün dünyaya haber gönderebileceğiz. Türkiye'den yapılan televizyon yayınları, iletişim çok daha güzel olacak. Hamdolsun, 500 milyon liradan daha fazlasına mal olan, projelerinde Türk mühendislerini çalıştığı Türksat 4A uydusuyla ve inşallah eylül ayında da 4B uydusunu fırlatarak artık uzay Türkiye'nin damgasını çok daha fazla görecek" dedi.

"NE DEMEMİ BEKLİYORSUN? BANA NE?"

Halk Bankası Genel Müdürünün tahliye edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Arınç, dün bir gazetecinin bir açılışın ardından cami avlusunda soru sormasına kızdığını dile getirdi. Tahliyeler konusunda sözün mahkemelerde ve savcılarda olduğunu dile getiren Arınç, "Dün bir açılıştaydım. Banka genel müdürü tahliye edilmiş. Böyle şeylere asabım bozuldu. Geçtiğimiz günlerde Bursa'da da birisini tersledim. Caminin avlusunda bana bir şey sormaya kalkıyor. 'Tahliye edilmiş, ne diyorsunuz?' diyor. Tahliye olduğundan haberim yok. Ne dememi bekliyorsunuz. Bana ne? Tahliye edilmişse edilmiştir. İçeriye tıkılmışsa tıkılmıştır. Yargı sonunda bir karar verecek. 'Ama efendim' diyor. Ben savcı değilim. Kim tahliye olmuş kim olmamış, dosya kapandığı zaman kim hüküm giyer, ben bunu bilemem" dedi.

"BU İŞTE BİR İŞ VAR"

Tahliye eden mahkemenin bir gerekçesinin olduğunu ifade eden Arınç, kendisinin de 25 yıl avukatlık yaptığını hatırlatarak, "Mahkeme diyor ki, 'Suç vasfının değişmesi ihtimaline binaen tahliye edilmiştir. O zaman kulak kabartıyorum ben. Demek ki mahkeme bu adamın üzerine atılan suçların vasfının değişeceğine inanıyor. Demek ki bu işte bir iş var diyorum. Bırakılım mahkeme ne zaman bitecekse. Sen niye bu olanı AK Parti hükümetine karşı bir koz olarak kullanıyorsun" diye konuştu.

"HÜKÜMETİN, BAŞBAKANIN VE BENİM NE KABAHATİM VAR?"

"Halk Bankası'nda genel müdür şöyle bir yapmış diyorsan benim hükümetim ve başbakanım ile ne alakası var"? diyen Arınç, "Bir bakanın oğlu şöyle şöyle yapmış. Tamam çok yanlış ve kötü bir şey. Bu ne kadar gerçek, sen mi karar vereceksin? 'Yok efendim, evlerde şunlar bulunmuş bunlar bulunmuş'. Biz çok yıllar avukatlık yaptık. Çok aramalarda içerile neler konulduğunu, sonra bunların suç aleti gibi gösterildiğine şahidiz. Gerçek olduğunu da biliriz. Dolayısıyla bu kadar gürültünün arkasında gerçek ne kadardır, buna bir hakimin ve savcının karar vermesi lazım. Bırakalım, bütün bunlar mahkemelerce tartışılsın. O bakanın oğlundan dolayı Başbakanın, hükümetin ve benim ne kabahatim var? Türkiye'de AK Parti'nin ne kabahati var?" dedi.

ÇETE YORUMU: "ÇAKANI ÇAKMAYANI HEPSİ İÇERİDE"

11 yıldır AK Parti hükümeti olarak yolsuzluklara karşı mücadele ettiklerini ifade eden Arınç, "Eskiden ne çeteler vardı, ne çeteler. İsimleri bile unutuldu. Türkiye'yi mafyalardan ve çetelerden temizledik. 55 tanesini yargının önüne getirdik ve çökerttik. Hala içeride olanlar var. Eski kabadayılarının ismi geçer. Hala onların eski namlı hadiseleri anlatılır. Çakanı çakmayanı hepsi içeride. Bana isimleriyle söyletmeyin kardeşim. Biz bunlarla mücadele etmişiz. Terör çetelerini bastırmışız. Sen bana nasıl yolsuzluk kelimesini kullanırsın. Sen kendine bak, kendi içine bak. Başkalarına bak. Buna da bakacaksan bu da bir yurttaşlık bir görevidir. Yolsuzluğa karşı herkes el ele vermeli. Bunu kim yapıyorsa, ne maksatla yapıyorsa hesabını kurmalıyız ama burada bir halk mahkemesi kuracak halimiz yok ki. Türkiye'nin mahkemesi var, savcısı var. Onlar karar verecekler" ifadelerini kullandı.

"BUNLAR SİYASET MALZEMESİ OLMAMALI"

Yapılan bu iddiaların seçimden 2 ay önce bir gürültü koparılıyormuş gibi verildiğini söyleyen Arınç, "Ben size söyleyeyim. Tek bir sebebi var. Yolsuzluk ve hırsızlık diyerek, AK Parti'ye seçim kaybettirmeye çalışıyorlar. Arkadan da cumhurbaşkanlığı seçimi var. Ne kadar yıpratırlarsa, AK Parti'nin adayının önüne geçecekler. 11 senedir her şeyi dediler, 5 kuruş menfaatleri olmadı ama böyle bir konuda yıpratırsak, 'Biz buradan da bu işi kolaylaştırırız' diyorlar. Allah'ın hesabı var. O hesap bunların tuzaklarından daha güçlü. Ona güveniyoruz, Rabb'im bizi iftiralardan korusun. Biz birbirimize güveniyoruz. Aramızda yanlış yapanlar da olabilir. Bunların hesabını mahkemeler sorar. Bunlar siyasetin malzemesi olmamalı diye düşünmeliyiz" şeklinde konuştu.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR