Başbuğ'dan rütbe açıklaması
Başbuğ: ‘Milletin gönlündeki rütbelerimiz sökülemez’
GÜNDEM , 12 Ağustos 2013 Pazartesi, 09:55
Başbuğ'dan rütbe açıklaması

Ergenekon Davası’da müebbet hapse mahkum edilen 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, internet sitesinden ‘rütbe sökme’ tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Yazısına “Türk Milletinin gönlündeki rütbelerimiz sökülemez” diye başlayan Başbuğ şöyle devam etti: “Askeri Ceza Kanununa göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasının niteliği, hükümlünün Silahlı Kuvvetlerle ilişkisinin kesilmesidir. Yani askeri rütbe ve memuriyetinin kaybedilmesidir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunduğu süre boyunca bile hiçbir zaman rütbe ve makam peşinde olmayanların, sadece Devlete, Millete ve Orduya sadakatla hizmet etmeye çalışanlar için bu kanun hükmünün uygulanmasının hiçbir anlamı ve önemi yoktur. Birer emekli asker olarak bugün omuzlarımızda ne rütbe taşıyoruz, ne de askeri memuriyete sahibiz. Varsın, Silahlı Kuvvetlerin bugün bizlere sağladığı bazı olanları da kaybedelim. Üzerinde konuşmaya bile değmez.

Bizim için asıl önemli olan, Türk Milletinin gönlünde ve yüreğinde kazandığımız rütbeler ve makamlardır. Bu rütbe ve makamlar da,hiçbir mahkeme kararı ile sökülüp, geri alınamaz” dedi.

vatan

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR