Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, NATO Liderler Zirvesinde ittifakın kolektif savunmayı öngören 5'inci maddesini ve Avrupa, Türkiye ve Kanada'nın savunulmasını kutsal bir yükümlülük olarak gördüklerini söyledi.
DÜNYA , 15 Haziran 2021 Salı, 13:38
Biden: Türkiye'nin savunulması kutsal bir yükümlülüktür

Avrupa ziyaretinde selefi Donald Trump'ın NATO'dan çekilme tehditlerinin tam aksi yönde bir yaklaşım sergileyen Joe Biden, Çin'in askeri yükselişine ve Rusya'ya karşı birlik içinde bir ittifak mesajı vermeye çalıştı.

Biden, bir NATO üyesinin saldırıya uğraması halinde diğer üyelerin kolektif olarak savunmaya geçmesini öngören beşinci maddeye de atıfta bulundu.

ABD Başkanı, NATO liderlerine yaptığı konuşmada "Beşinci madde kutsal bir yükümlülüktür. Bütün Avrupa'nın, ABD'nin burada olduğunu bilmesini istiyorum" dedi.

"Avrupa, Türkiye ve Kanada'nın savunulmasının ABD tarafından kutsal bir yükümlülük" olarak görüldüğünü söyleyen Biden, "NATO bizim için kritik önemde" ifadelerini kullandı.

"İYİ ŞEYLER HİSSEDİYORUM"

Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü konulardan Afganistan'ın sorulması üzerine "Uzun görüşmelerimiz oldu. Toplantımızla ilgili iyi şeyler hissediyorum" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR