Bir gün önce darbe sinyalini vermiş
İncirlik Üssü’nden alınarak tutuklanan Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın, darbe girişiminden bir gün önce Adana’da bazıları tanınmış işadamı olan yaklaşık 25 kişi ile karargahında toplantı yaptığı, darbe ardından kimlere hangi görevleri vereceğini konuştuğu ortaya çıktı.
GÜNDEM , 24 Temmuz 2016 Pazar, 16:32
Bir gün önce darbe sinyalini vermiş
Ankara ve İstanbul’da cuntacıların kontrolündeki uçaklara havada yakıt ikmali yaptıran, darbe başarısız olunca da ABD’den ’sığınma’ isteyen İncirlik Komutanı Tuğgeneral Van’ın hem 15 Temmuz’dan önceki gün yaptığı, hem de 8 gün sonra yaklaşık 400 kişi ile yapacağı toplantının detayları belli oldu.

'SEN BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTEMEZ MİSİN?'

DHA'nın haberine göre, 14 Temmuz gündüz saatlerinde bir kısmı işadamı 25 kişiyle karargahında toplantı yapan Van, "Gelecek günler çok güzel olacak, merak etmeyin" dedi. Van'ın yarı şaka yarı ciddi bir ifade ile bir kaç kişiye dönerek, "Sen belediye başkanı olmak istemez misin?", "Sen başhekim olmak istemez misin?" dediği öne sürüldü. Tuğgeneral Van, güçlü olduğunu kanıtlamak için toplantı yaptığı grubauçak hangarlarını, mühimmat depolarını, ’gizli’ bazı özel yerleri gezdirip, bunlarla neler yapılabileceğini anlattı. Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın, bir ay önce de yine benzer toplantı yaptığı bilgilerine ulaşıldı.

NTV'nin haberine göre ise Van'ın 14 Temmuz'da yaptığı toplantıda üstü kapalı olarak darbe girişimi sonrasına dair mesajlar verdiği ortaya çıktı.

İncirlik'in komutanı "Size farklı görevler verilebilir", "Gelecek günler çok güzel olacak merak etmeyin" demiş.İncirlik Üssü’nde, Tuğgeneral Van’ın düzenlediği bu toplantılara katılan kişilerin FETO örgütüyle bağlantıları olup olmadığı araştırılırken, İncirlik Üssü imamının da firardaki sivil bir kişi olduğu belirlendi.

İncirlik’e son 2 ayda olağanın dışında ve sıkça yabancı heyetler geldiği de soruşturmada dikkati çekti. ’Nezaket ziyareti’ ya da ’turistik gezi’ görünümündeki bu heyetlerin tümünün Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Can Van ile görüşmeler yaptığı, o tarihlerde dikkat çekmemekle birlikte bir anlam verilemediği belirtildi.

Van’ın benzer toplantıları son zamanlarda ayrı grupları davet ederek en az 6 kez yaptığı da belirlendi. Ancak kendisine yakın grupların ortaya çıkmaması için, ’protokol gereği’ gibi farklı iş adamları ve odalara mensup kişileri de davet edip üssü gezdirdiği, sempati yaratıp yakından tanımaya çalıştığı belirlendi. Bu toplantılara toplam 300’e yakın serbest iş yapan kişinin katıldığı, 23 Temmuz’da yapacağı 400 kişilik toplantıya da bu kişileri davet ettiği anlaşıldı. Bu toplantılara katılan bazı iş adamları, bir askeri yetkilinin davetinden gurur duyarak katıldıklarını, çok az sivilin gezdiği İncirlik Üssü’nün detaylı programla kendilerine gezdirilmesinde bir kasıt olabileceğini akıllarına getirmediklerini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR