Bozdağ'dan flaş açıklamalar
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 6. Büyükelçiler Konferasında konuştu.
BURSA , 16 Ocak 2014 Perşembe, 14:04
Bozdağ'dan flaş açıklamalar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 6. Büyükelçiler Konferasında açıklamalarda bulundu.

Bizim hükümetimiz döneminde dillere özgürlük geldi. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirildi. Parti kapatması zorlaştırıldı.

Daha yapılacak reformlar var. Başbakan'ın açıkladığı reform paketi de yasalaşacak. Bu paketin içinde ne vardı? Yüzde 10 seçim barajı var. Başbakanımız 3 alternatif sundu. Barajı yüzde 5'e çekmek ve dar bölge seçim sistemine geçmek. Yüzde 10'da kalsın. Barajı kaldıralım ve dar bölge uygulamasına geçelim.

Dar bölge olursa halk ile vekil arasında uzaklık kalkıyor. Dar bölgede seçmenlerle vekiller arasında bir diyalog kullanacak.

Hiçbir parti bu dediklerimize cevap vermediler. Biz bu tahhüdümüzün arkasındayız. Şimdiye kadar cevap vermeseler de yine biz varız.

Siyasi partilere devlet yardımını genişlettik. AB'ye üye olan ülkelere baktığımızda yüzde 3'tür. Biz de buna uyumlu hale geldik.

Parti teşkilatlanmasına kolaylık getirdik. Bundan sonra belde teşkilatlarında teşkilatlanmayı zorunlu halden çıkardık.

Siyasi partilere üye olmayı kolaylaştırdık. Siyasi partiler eş genel başkan olmak isterlerse 2'den fazla olmak kaydıyla yapabilirler.

Nefret suçunu işleyenler bundan sonra ceza alacak.

Dini inanışlar ve kıyafet özgürlüğü getirdik. Türkçe'de bazı harflerin kullanılmasına ilişkin yasağı kaldırdık.

Toplantı ve yürüyüşlerle ile ilgili düzenleme getirdik. Türkiye'de özel öğrenim kurumlarında farklı lehçe ve dillerde eğitim almak isteyenlerin de önünü açtık.

Köy isimlerinin eski adlarına kavuşması için çalışma başlattık.

Roman vatandaşlarımız için bir kürsü kurduk. Başörtüsüne özgürlük getirdik.

Türk Ceza kanununda da değişiklik yapacağız. Terör ile mücadele kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bakanlığımızın çalışması bulunmaktadır.

Türkiye hakkında AİHM'e aleyhinde dava açılan 2. ülkeyken şimdi 5'e geriledik. Daha da iyi olacağız.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR