BTSO Başkanı Burkay'dan yerli tramvaya övgü
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Yerli tramvay daha önce üretilebilirdi. Çünkü yeterli altyapı ve birikime sahibiz. Ancak birinin risk alması gerekiyordu. Bu riski aldığınız için teşekkür ederiz” dedi. Başkan Altepe, Bursa’nın şuanda en önemli sıkıntısının hava ulaşımı olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak o konunun çözümü için de çaba harcadıklarını söyledi.
BURSA , 19 Ağustos 2013 Pazartesi, 15:10
BTSO Başkanı Burkay'dan yerli tramvaya övgü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Remzi Topuk, Yönetim Kurulu ve Başkanlık Divanı üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Ağırlıklı olarak Bursa sanayiine farklı boyut kazandıran yerli tramvayın ele alındığı görüşmede konuşan BTSO Başkanı Burkay, “Otomotiv deyince akla Detroit geliyor ancak otomotiv battı, Detroit battı. Dolayısıyla tek bir sektörde ilerleme her zaman risk. Özellikle ileri teknoloji gerektiren farklı sektörlere yönelmeliyiz. Bu noktada sizin yaptığınız çalışmaları takdirle izliyoruz. Yerli tramvay üretimi bu noktada önemli bir örnek. Bu tramvay çok daha önce üretilebilirdi. Çünkü Bursa olarak yeterli altyapı ve birikime sahibiz. Ancak birilerinin risk alması gerekiyordu. Siz bu riski aldınız, teşekkür ederiz. Çünkü yerli tramvayın üretilmesiyle birlikte Bursa sanayisi ve ekonomisiyle bir kez daha öne geçmiş oldu” diye konuştu.

BTSO olarak BUTGEM, Ulutek ve Yeşil çevre Arıtma tesisleri gibi farklı alanlarda Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmaları olduğunu hatırlatan Burkay, Bursa sanayinin yanında tarihi, kültürel ve doğal kaynaklara da sahip. Bunları zenginliğe dönüştürmek bizim elimizde. Yerli tramvay başta olmak üzere her alanda kente sağladığımız katma değer için teşekkür ediyoruz” dedi.

BURSA SORUNLARINI ÇÖZECEK GÜCE SAHİP

Raylı sistemlerden deniz ve hava ulaşımına, tarihi ve kültürel mirastan turizme kadar geniş bir yelpazede hayata geçirdikleri çalışmaları anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa’nın kendi sorunlarını çözebilecek güce sahip olduğunun altını çizdi. Deniz ulaşımında BUDO ile hava ulaşımında Seabird ile önemli bir mesafe aldıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Ancak şuanda Bursa’nın en önemli sıkıntısı hava ulaşımı. Bursa’da yatırım yapan 800’e yakın yabancı firma var. Gerek bu firma temsilcilerini gerekse yabancı turistleri doğrudan Bursa’ya çekebilmek için Bursa merkezli uçuşların olması gerekiyor. Bunun için de gerekli adımları atıyoruz. Sağlık turizmi konusunda önemli adımlar atıyoruz, kür merkezleri açıyoruz. Bu merkezlerden yararlanmak isteyenleri doğrudan Bursa’ya getirmeliyiz. Bursa’nın havaalanı cıvıl cıvıl olmalı” diye konuştu.

Karşılarına çıkan hiçbir sorunu “bu Büyükşehir’in iş değil” diyerek geri çevirmediklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Çünkü bu kente sağlanan her artı değer, Bursa ekonomisine gelir olarak dönüyor. Bizim vergilerden aldığımız yüzde 5 pay, yılbaşından sonra yüzde 6’ya çıkacak. Dolayısıyla bu yatırımlarla hem Bursa hem de belediye kazanacak” dedi. Ziyaretin sonunda BTSO Başkanı Burkay, günün anısına Başkan Altepe’ye çini vazo hediye etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR