Bu anket CHP'yi karıştırdı
CHP Genel Merkezi'nin yaptırdığı son ankete göre Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayları arasında burun farkıyla öne çıktı.
GÜNDEM , 12 Aralık 2013 Perşembe, 14:46
Bu anket CHP'yi karıştırdı

Ankete göre İnce, aday olması durumunda yüzde 28.1 oy oranını yakalıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "kafasındaki isim" olduğu belirtilen Cengiz Topel Yıldırım ise ankette, İnce'nin ardından 0.3 puan farkla yüzde 27.8 oy oranına ulaşıyor. Yerel seçimler yaklaşırken CHP'de adaylık yarışı kızışıyor.

Bursa'da önceki gün konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, partisinin kendisini aday göstermesi halinde Ankara'dan büyükşehir belediye başkanı seçileceğini belirtmişti.

Aday adayı olmayı kabul etmeyeceğini belirten İnce, "Aday olursam, o Melih Gökçek'i oradan indiririm" ifadelerini kullanmıştı. Adaylık yarışı sürerken CHP Genel Merkezi'nin yaptırdığı son ankette Muharrem İnce'nin ismi küçük bir farkla önde çıktı. İnce, AKP, MHP ve DP'nin adaylarının sabit kabul edildiği ankete göre seçmenden yüzde 28.1 oy aldı. İnce'yi, 0.3 puan geriden Cengiz Topel Yıldırım yüzde 27.8 oyla izledi.

Nazlıaka, Kesici ve Kayalar geride

CHP'nin yaptırdığı ankette Genel Merkez'in istediği 5 isim için kamuoyu yoklamasına yer verildi. Bu isimlerden İnce ve Yıldırım önde çıkarken, diğer isimler de Aylin Nazlıaka, İlhan Kesici ve Lütfullah Kayalar oldu. Ancak ankette bu üç adayın aldığı oy oranları, İnce ve Yıldırım'ın oranlarından yaklaşık 3 puan geriden başlayarak azalıyor. Seçmene sorulan 5 isim arasında Nazlıaka yüzde 23.9 oy alırken, Kesici yüzde 23.4, Lütfullah Kayalar'ın da yüzde 22.3 oy oranı aldığı görüldü.

Öte yandan ankete göre AKP'nin adayı Melih Gökçek yüzde 37-38, MHP'li Mevlüt Karakaya yüzde 19-20, DP'li Mansur Yavaş ise yüzde 9-11'lik oy oranına sahip olduğu görüldü. Bun akarşılık resmen açıklanmamış CHP adayları yüzde 22 ile 28 arasında değişken bir oy tabanına sahip bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR