Bu da ''Japon işi''
Ortalama bir kadın anatomisi ve fiziğine uygun şekilde geliştirilen insansı robot Miim, jest ve mimiklerin yanı sıra kas hareketi yapabiliyor.
DÜNYA , 27 Ekim 2012 Cumartesi, 13:27
Bu da ''Japon işi''

Robot teknolojisiyle ünlü Japonya'da farklı amaçlarla birçok robot kullanılırken, ülkedeki eğlence dünyası için de insansı robot geliştiriliyor.

Japonya Ulusal Gelişmiş Sanayi Bilim ve Teknolojisi Enstitüsü'nden, eğlence dünyası için geliştirilen robotun araştırma ekibinde bulunan araştırmacılardan Shuuji Kajita, insansı robot Miim'in yapımından kullanımına ve gelişim sürecine kadar tüm detaylarını  anlattı.

Shuuji,  Miim'in ortalama bir kadın anatomisi ve fiziğine uygun şekilde geliştirildiğini belirterek, Shuuji robotun; boyu, bacak ve kol uzunlukları dahil ortalama bir Japon gencinin özelliklerine sahip olduğunu kaydetti.

Miim'in gelinlik gösterileri ve podyumlardaki mankenlik işlevi için hali hazırda kullanıldığını söyleyen Shuuji, robotun aynı zamanda şarkı söyleme ve dans etme özelliğiyle de değerlendirildiğini aktardı.

Yardım maksadıyla da kullanılabilir

Bu robotun aynı zamanda insani hareket kabiliyetinin olduğunu anlatan Shuuji, Miim'in özürlü insanlara yardım maksadıyla da işlev görebileceğini vurguladı.

Shuuji, robotun tüm hareketlerinin programlı olduğu ve yapay bir zekaya sahip olmadığı bilgisin verdi.  Ancak Miim, sesle komutun dışında önceden programlanan şekilde de hareket edip işlem yapıyor.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR