Bu evin içinde türbe var
'Evliyalar ve sultanlar kenti' olarak da anılan Bursa'da bir evde bulunan Tezeren Dede Türbesi, Ramazan ayında vatandaşların akınına uğruyor.
BURSA , 21 Temmuz 2012 Cumartesi, 10:46
Bu evin içinde türbe var


Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan Tezeren Dede'nin türbesi, 1900'lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kalmış. Özellikle Ramazan ayında şehir dışından çok sayıda ziyaretçinin akınına uğrayan türbeye gelen vatandaşlar, Tezeren Dede'nin kabri başında dua ediyor. Bazı kadınlar ise türbe içinde Kur'an-ı Kerim okuyor.

İstanbul’dan gelen Seden Özgürses, Ramazan ayının ilk günlerinde türbeleri ve camileri dolaştığını ifade ederek, "Buraya gelince içime huzur doluyor. Bursa'da ramazan bir başka oluyor. Sanki bir bayram havası gibi huzurlu bir şekilde Ramazan'ı idrak ediyoruz. Her taraf ışıklarla doluydu. Tezeren Türbesi'ne defalarca geldim. Buraya gelince insan mutlu oluyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında bitkisel ilaçlarla vatandaşlara ilaç veriyormuş ve ilaç verdiği insanlar çok çabuk iyileşiyormuş. Sanırım bundan dolayı Tezeren Dede demişler" dedi.

Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan Tezeren Dede’nin türbesi, 1900’lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kalmış. Soyadı kanunuyla birlikte "Tezveren" soyadını alan ailenin üyeleri, yaklaşık üç yıl önce boşaltılana kadar evde yaşamış. Günümüzde, Tezeren Dede Türbesi'nin bakımını da bu evde doğan ve çocukluğuyla gençliği bu evde geçen aile üyelerinden Hayrettin Tezveren üstlenmiş durumda.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR