Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Gezi Parkı protestosu sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ölümüyle ilgili yargılanan zanlı polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasıylı ilgili, "Yani tutuksuz yargılanması bu konudan aklandığını göstermez. Yargı süreci sonunda verilecek kararın adil bir karar olması çok daha doğrudur ve beklentilerimiz bu yöndedir" dedi.
GÜNDEM , 24 Haziran 2013 Pazartesi, 20:58
Bülent Arınç'tan flaş açıklamalar

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in "Yardım Toplama Kanunu" ismiyle yeni bir tasarıyı Bakanlar Kurulu'na sunduğunu belirten Arınç, bu kanunun vakıflara kolaylık sağlanması, dernek kurmanın kolaylaştırılması yönünde, örgütlenme özgürlüğüyle de kısmen ilgili yeni, çağdaş bir kanun olacağını, olumlu görüldüğünü ve imzaya açıldığını, yeni yasama dönemiyle bunun görüşülmesinin mümkün olabileceğini kaydetti.

AB ile ilişkiler konusunda AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bilgiler verdiğini ifade eden Arınç, AB ile ilgili gelinen son durumda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katkıda bulunduğunu söyledi. "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun" bulunduğunu anlatan Arınç, Bakanlar Kurulu kararıyla bunların başvurularının sonuçlandırılması için sürenin zaman zaman uzatıldığını hatırlarttı. Arınç, Bakanlar Kurulu'na verilen yetki çerçevesinde başvuruların sonuçlandırılmasıyla ilgili sürenin, bir yıllığına uzatıldığını dile getirdi. Arınç, sunumların dışında iç ve dış olaylar konusunda bakanların ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmeler yaptığını ifade ederek, olaylar sonunda gelinen noktayı açık şekilde tekrar gördüklerini bildirdi.

'LİNÇ TEŞEBBÜSÜNDE BULUNULMUŞ'

Bir gazetecinin Gezi Parkı protestolarında Ethem Sarısülük'ün hayatını kaybettiğini ve zanlı polis memurunun mahkemece serbest bırakıldığını belirterek, konuyla ilgili değerlendirmesini sorduğu Arınç, şunları söyledi:

"Bu konuyla ilgili soruşturmanın yapıldığını ve iddialar çerçevesinde eğer polis kurşunuyla yaralanmış ve ölümüne sebebiyet vermişse ben neticesiz kalmayacağını, yargı sürecinin mutlaka devam edeceğini ve bir adil kararın ortaya çıkacağını, bundan önceki toplantıda da ifade etmiştim. Maalesef o günden bu yana Ethem Sarısülük hayatını kaybetti, ona Tanrı'dan rahmet diliyorum. Bugün itibariyle söylediğiniz konu haklıdır. Bir polis memuru hakkında, onun tabancasından çıkan kurşunla ölmüş olabileceği konusunda yargı sürecinde bir gelişme olmuştur. Kendisi mahkemeye tutuklama talebiyle sevk edilmiş ancak adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmasına karar verlimiştir. Yani tutuksuz yargılanması bu konudan aklandığını göstermez. Yargı süreci sonunda verilecek kararın adil bir karar olması çok daha doğrudur ve beklentilerimiz bu yöndedir. Ancak olayla ilgili olarak niçin adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmasına karar verilmiştirin izahı, belki şu bakımdan mümkün olabilir. Toplanan delillerle ve olayı tamamen kaydetmiş video ve kamera kayıtlarıyla polis memurunun göstericiler kalkanını gasbetmişler, daha sonra linç teşebbüsünde bulunulmuş. Vücuduna 37 adet taş isabet etmiş, çok sayıda yumruk ve tekme almış."

'SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR'

Meşru müdafaa durumu olup olmadığının tamamen yargının vereceği karara bağlı olduğunu dile getiren Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama bunun üzerine kendisi havaya iki el ateş ederek kaçmaya çalışmış. Üçüncü el ateş sırasında da eline isabet eden taştan dolayı silahın düşmesiyle böyle bir olayın meydana gelebileceği bir kanaat olarak mahkemede yer almış. Silahın balistik muamelesinin bitmiş olduğunu ancak adli tıp konusunda kesin kararın henüz verilmediğini biliyorum. Adli soruşturma devam etmektedir. Eğer adli soruşturmanın sonucunda yargı sürecinde bilerek ve kasten bu olaya sebebiyet verildiği ortaya çıkarsa adil mahkemenin bu konuda kararını hep beraber bekleyeceğiz ama olayın cereyan tarzına göre kendisini koruma iç güdüsüyle böyle bir harekette bulunduğu da sabit olursa mahkeme şüphesiz ona göre bir karar verecektir. Biz şüphesiz vefat eden yurttaşımızın yanındayız, böyle bir olayın meydana gelmesini hiçbirimiz arzu etmezdik. Ama gösteriler sırasında, o karışıklık sırasında bu olayın nasıl meydana geldiği, hem şahit ifadeleri hem kamera kayıtları hem de adli tıbbın vereceği kararla kesinlikle ortaya çıkmış olacak."

'ÇÖZÜM SÜRECİ İŞLİYOR'

Bülent Arınç, "Çözüm sürecinde bazı PKK’lıların geri çekilme için ayak dirediği" iddialarıyla ilgili bir soru üzerine ise, “Çok zorlu bir sürecin içindeyiz ama sevinerek söylemeliyim ki süreç çok güzel bir noktaya doğru gidiyor. Silahlı unsurların Türkiye’den çıkmaları devam ettiğine göre ve bu bir takvim içerisinde de biteceğine göre bir olumsuzluktan bahsetmek söz konusu değil'' dedi.

SOSYAL MEDYA İÇİN İKİ ŞEY YOK

Arınç, "Sosyal medyaya düzenleme yapılıp yapılmayacağı" yönündeki sorular üzerine de, “Hayır bu konu Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmedi ama ben kamuoyundaki ilgi nedeniyle sayın Adalet ve Ulaştırma Bakanlarımızla bu konuyu özel olarak görüştüm. Bir, mevcut hukuki yapımıza yeni bir hukuki düzenleme ekleme noktasında değiliz. İki, yeni bir suç ihdas edilmesi söz konusu değildir. Ancak şöyle bir konu var. Genel hükümlere göre bir insan suç işlemişse, suç işliyorsa, burada suç işleyenlerin yerleri ve hüviyetleri tespit edilememektedir. Bir çalışma yapılabilirse suç işleyen kişilerin tespit edilmesine yol açabilecek ve genel ceza hükümlerine çarptırılmalarına yol açacak bir düzenleme yapılabilir. Bu dünya sınırsız bir dünya ama sorumsuz olmamalı” açıklamasını yaptı.

DÖVİZLİ ASKERLİK MÜJDESİ

Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının merakla beklediği dövizli askerlikle ilgili bir soru üzerine ise Bülent Arınç, “Evet bedel düşürülecek. Hükümet olarak bu müjdeyi verebiliriz” diye konuştu.
     

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR