Bursa'da Dijital Girişimcilik Zirvesi sona erdi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) tarafından online ortamda düzenlenen 'Zirvedeki Kadınlar' etkinliğinin üçüncü ve son oturumu 'Yön Veren Kadın - İş Hayatında Kadın Yönetici Olmak' konusu ile gerçekleştirildi.
BURSA , 25 Haziran 2020 Perşembe, 11:40
Bursa'da Dijital Girişimcilik Zirvesi sona erdi

"Başarırsın Çünkü Kadınsın" mottosuyla düzenlenen dijital zirvenin kapanış oturumu gerçekleştirildi. TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın'ın moderatörlüğünde yapılan zirvede BRN Yatak Kurucusu ve Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı ile Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı ilham veren başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştı. Zirveye BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan ve TOBB KGK İcra Kurulu Üyeleri de katıldı.

"KADINLARIN EKONOMİYE KATKISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Oda olarak kadın girişimciliğin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Ülke nüfusunun yüzde 50'sini oluşturan kadınların ekonomideki etkilerinin nüfusla doğru orantılı olmadığına dikkati çeken Başkan Burkay, "AB ülkelerinde kadınların üretime katılımı yüzde 60 seviyesindeyken Türkiye'de bu oran yüzde 30'larda. Bursa gibi gelişmiş bir kentte de kadınların ekonomiye katkısı daha fazla olmalı. Bu yüzden Bursa Kadın Girişimciler Kurulu önemli bir sorumluluk üstleniyor. BTSO olarak bizler de kurulumuzun projelerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz." dedi.

'BAŞARIRSIN ÇÜNKÜ KADINSIN' DİYEREK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERDİK

TOBB Bursa KGK Başkanı Sevgi Saygın, kurul olarak düzenledikleri zirve ile Türkiye'nin geleceğine katkı sağlayacak önemli bir adım attıklarını söyledi. Zirveye katılan tüm konuşmacıların geleceğin Türkiye'sini inşa ederken kadınların ne denli belirleyici olacağını gösterdiğini ifade eden Saygın, "Özellikle çalışma hayatında köklü değişikliklerin yaşanacağı salgın sonrasında ekonomiye mutlaka daha fazla 'kadın eli' değmesi gerektiğini düşünüyoruz. Örnek başarı hikayelerinin paylaşıldığı zirvemiz, girişimci kadınlarımız için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır" diye konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK BEKLEMEYİN

BRN Yatak Kurucusu Berna Gözbaşı, kadınların ticarette ve hayatın her alanında bulunmasını önemsediğini belirtti. Kadınların iş yaşamında çalışarak ve hak ederek görev üstlenmesinin önemine değinen Berna Gözbaşı, hayatı boyunca hiçbir zaman pozitif ayrımcılık beklemediğini anlattı. İlk olarak Kayseri'deki çinko kurşun fabrikasında işe başladığını söyleyen Gözbaşı, "Fabrikanın 3 yıl sonra kapanmasıyla kendi danışmanlık firmamı kurdum. Metal ile ilgili firmalara danışmanlık vermeye başladım. Ancak bu dönemde pek çok ekonomik kriz yaşadık. Firma kataloglarını toplayarak Tanzanya'ya, Gana'ya, Nijerya'ya giderek fuarlara katıldım. Kayseri ile Afrika arasındaki ticaret köprüsünü başlatanlardan biri oldum." dedi.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK YATAK İHRACATÇILARINDAN BİRİ OLDU

Afrika seyahatlerinden birinde kendisinden yatak kumaşı istenmesiyle yatak üretim fikrinin oluşmaya başladığını anlatan Gözbaşı, ilk etapta fason üretim yaptırdığını ancak üretim kalitesinden memnun kalmadığı için kendi iş yerini kurmaya karar verdiğini söyledi.

İş hayatında network'ün önemine değinen Berna Gözbaşı, kadınlara iş dünyası kuruluşlarında aktif görev almaları tavsiyesinde bulundu. Gözbaşı, "Dünyada çok fazla arz var. Herkes her şeyi bir şekilde üretebiliyor. Bunu satabilmek önemli. Bu yüzden network'ünüzü genişletin, sürekli iş bağlantıları yapın. Rekabet çok ancak kanal da çok. Kadınların bunları iyi değerlendirmesi lazım." ifadelerini kullandı.

KADINLARIN KEŞFEDEMEDİĞİ ÇOK FAZLA KABİLİYETİ VAR

Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, kadın yönetici sayısını artırmaya yönelik kota uygulanmasına karşı olduğunu söyledi. Bu tarz uygulamaların kadınlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığını düşündüğünü belirten Özlem Sarı, "Kadınlar hiçbir şey istemiyor, önlerine sunulsun diye bekliyorlar. Halbuki kadınların keşfedemediği çok fazla kabiliyeti var. Kadınların bu yeteneklerini gün yüzüne çıkarmayı, başarıya ulaşabileceklerini hissettirmelerini sağlamaya çalışıyorum. Erdek Ticaret Odası Başkanlığı seçilmem de bunun sonucunda oldu. Kadınlardan ticaret odası başkanı olmaz algısına rağmen 2009 yılında seçimlere girerek önce başkan yardımcısı ardından 2013 yılında Başkan seçildim. İki dönemdir bu görevi yürütüyorum. Bölgenin zenginliklerini tanımak, yapacağım çalışmaları planlamak için araştırma yaparken coğrafi işaret tescili ile karşılaştım. Erdek Ticaret Odası ve Bereketli Eller Kadın Kooperatifi işbirliğiyle Kapıdağ Mor Soğanı için coğrafi işaret tescili aldık. Kadınların ekonomiye katılması noktasında çok önemli çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Kadınların birçok işi aynı başarıyla yapabilme özelliğine sahip olduğuna dikkati çeken Özlem Sarı, "Kadın azmettiği zaman başarı geliyor. Bunun için istemek, adım adım devam etmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR