Bursa'da öğretmen adayları diplomalarını şehit öğretmenler için aldı
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi'nden mezun olan öğretmen adayları, aldıkları diplomaları görevleri başında şehit olan meslektaşlarına adadı.
BURSA , 20 Haziran 2017 Salı, 12:54
Bursa'da öğretmen adayları diplomalarını şehit öğretmenler için aldı

UÜ Eğitim Fakültesi 2016-2017 Eğitim Öğretim Sezonu Diploma Töreni, Tofaş Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel, bölüm başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

KARLIK: SORUMLULUK SIRASI SİZDE

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık törende yaptığı konuşmasında mezun olan öğrencilere yeni hayatlarında başarılar diledi. Kur-an'ı Kerim'de indirilen ilk ayetin 'oku' ile başladığına işaret eden Başkan Vekili Abdülkadir Karlık; "İlim her şeyin temelini oluşturuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayatta en hakiki mürşit ilimdir diyerek eğitimin önemine işaret etmiştir. Yunus Emre ne güzel söylemiştir; ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Bizim kültürümüzde de ilim almanın önemi büyüktür. Sizler de burada 4 yıl boyunca en güzel şekilde eğitimlerinizi aldınız. Bundan sonra bu sorumluluk ve duygularla geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerimizi yetiştirmek göreviniz olacak. Artık sorumluluk ve insiyatif sizlerde olacak. Yeni hayatlarınızda ve yeni görevlerinizde hepinize başarılar diliyorum" dedi.

YÜCEDOĞRU: GİTTİĞİNİZ YERLERDE EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİN

Törende öğrencilere seslenen UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ise Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun olmanın öğrencilere ilerleyen dönemlerde her zaman avantaj sağlayacağına inandığını söyledi. Eğitimin erdemli bir davranış olduğuna işaret eden Rektör Yardımcısı Yücedoğru; "Erdem hiçbir maddi karşılık beklemeden yapılan davranışlardır. Erdemli davranışların bedeli yoktur. Satın alınamaz ve kimseye satılamaz. Samimiyet ve ihlasla yapıldığı zaman çok değerli olur. Bu davranışların bedelini sizlere bu millet ödüyor ve ödeyecektir. Dolayısıyla bu yetişmiş insan gücünü Anadolu'nun her tarafından samimiyetle sergilemek bundan sonra sizin görevinizdir. Ülkemizin her tarafında memleketimize hizmet etmek bir ibadettir. Devletimizin verdiği maaşla en güzel şekilde öğrenciler yetiştirmek sizin görevinizdir. İşte o görevin 4 yıl boyunca nasıl yapılacağını öğrendiniz. Bundan sonra da gittiğiniz her yerde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmenizi diliyorum. Yolunuz açık olsun" diye konuştu.

BURSA'NIN İLK YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel de mezun öğrencilere yeni hayatlarında başarılar diledi. Fakülte olarak Türkiye'nin önde gelen kurumları arasında yer aldıklarını söyleyen Dekan Demirel; "Fakülte olarak köklerimiz Osmanlı Devleti'ne kadar gidiyor. Sultan 2. Abdülhamit zamanında Bursa'da Dar-ül Muallim açıldı. Öğretmen yetiştirmeye bu tarihlerde başladık. Cumhuriyet zamanında bu kurumlar öğretmen okullarına çevrildi. Atatürk tarafından bu hamleleri geliştirmek amacıyla 1926 yılında Ankara'da orta muallim mektebini kurdu. Bu kurumlar ülke genelinde yaygınlaşmaya başlayınca eğitim enstitüleri olarak isimleri değiştirildi. İşte bu kurumlardan birisi de 1958 yılında Bursa'mızda kurulmuştur. Bursa'da açılan ilk yükseköğretim kurumu olmanın gururunu yaşıyoruz ve bu gurur içerisinde öğretmenler yetiştirmeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER UNUTULMADI

Konuşmaların ardından Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencileri şehit öğretmenler için hazırladıkları eserlerden oluşan mini bir konser verdi. Öğrenciler de açtıkları pankartlar ile aldıkları diplomaları şehit öğretmenlere adadı. Törenin sonunda tüm öğrenciler hep birlikte diplomalarına kavuşmanın sevincini yaşadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR