Bursa'da tırtıl istilasına uğrayan ormanlar yeniden yeşerdi!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, kayın ağacının yapraklarını yiyerek beslenen kızıl kuyruklu kayın tırtılının zarar verdiği ormanlar, 2 yıl sonra yeniden yeşermeye başladı. Ormanlar, havadan fotoğraflandı. Özellikle Uludağ ormanlarındaki ağaçları kurutan çam köse böcekleriyle mücadele kapsamında, o böcekleri yok eden terminatör böcekler ormana salındı. Terminatör böcekler Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün Biyolojik Mücadele Laboratuvarı'nda üretildi.
BURSA , 11 Mayıs 2020 Pazartesi, 10:39
Bursa'da tırtıl istilasına uğrayan ormanlar yeniden yeşerdi!

İnegöl- Domaniç karayolu kenarındaki kayın ormanlarında, 2018 yılında görülmeye başlayan kızıl kuyruklu kayın tırtılları, ağaçlara yapraklarını yiyerek, zarar verdi. Tırtıllar, ormanda, sonbahar görüntüsü yaşanmasına neden olurken Orman Genel Müdürlüğü ve Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültes'nin hazırladığı proje ile mücadele çalışması başlatıldı. Tırtılların verdiği zararı en aza indirmek hedeflendi. Bu amaçla tırtılın sindirim sistemindeki enzimle faaliyete geçen 'bacillus' adı verilen bakteri ile biyolojik mücadele başladı.

2019 yılı içerisinde, bacillus biyoinsektisiti kullanılarak, havadan ve karadan tırtıllara mücadele edildi. Sonbahar ile tırtıllar, pupaya dönüşerek yaprak altlarında, ağaç kovuklarında ve toprak altına çekildi. Bu pupalar orman köylülerinin desteği ile toplanarak, mekanik mücadele de yapıldı. Pupalar, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Laboratuvarı'na gönderilerek, tırtılın parazitoit (avcı böcek) üretim çalışmalarına başlandı.

PUPA TOPLAMA İŞLEMİ

Yapılan çalışmalarla ilgili İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ormanların yoğun olduğu bu alanlarda bakım çalışmaları da tamamlanmak üzere. Özellikle ara ve alt tabakada, çok sıkışık ağaçların olduğu yerlerde bakım çalışmaları yapılarak, orman içerisinde tırtılın besin miktarının azaltılması ve havadan yapılacak bacillus ilaçlamasının ormanın alt bölümlerine kadar ulaşmasını sağlayacak bakım çalışmalarında sona yaklaşıldı" denildi.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

Açıklamada, 2020 yılında da mücadelenin aksatılmadan kontrollü bir şekilde süreceği belirtilerek, "Pupadan çıkarak kelebek haline dönüşecek zararlı, ağaç gövdelerine yaklaşık 200-400 adet yumurta bırakacak. Yumurtaların ağaç gövdelerinden temizlenmesi şeklinde mekanik mücadele çalışmaları yapılacak. Kelebekler orman içerisine kurulan ışık tuzaklarıyla yakalanarak popülasyonunun dengede tutulması sağlanacak. Yumurtadan haziran sonu temmuz başı çıkmaya başlayacak tırtılların ilk yaprakları yemeye başlamasıyla yine bacillus biyoinsektisiti ile havadan ilaçlama yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.

ORMANLAR TEKRAR YEŞERMEYE BAŞLADI

Açıklamanın devamında, "Mücadele yöntemleriyle tırtılın popülasyonu dengede tutulmaya çalışılacak. Kamuoyunda ormanları yok ettiği, kuruttuğu bilinen bu tırtılın geçen yıl yapraklarını yiyerek, kurumuş orman görüntüsünü oluştuğu ormanlar, baharın gelmesiyle birlikte tekrar yeşermeye başladı. Tırtıllar ağaçları asla kurutmaz ve öldürmez, ağaçta büyüme kabına sebep olmaktadır" denildi.

Orman Bölge Müdürlüğü, çam ormanlarına yangınlardan daha fazla zarar veren çam kese böcekleri için biyolojik mücadele kapsamında üretilen terminatör böcek Calosomaları Uludağ'ın çeşitli bölgelerine saldı.

Orman eko sistemine zarar verdiği için kimyasal ilaçlamaya son veren Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlarda tespit edilen çam kese böceğine karşı biyolojik mücadelesini ise aralıksız sürdürüyor. Bursa Osmangazi'de kurulan Biyolojik Mücadele Laboratuvarında üretilen terminatör böcekler ormanlara salınıyor. Bursa'da 2006 yılından bugüne kadar orman zararlısı böcekler ile biyolojik mücadele amacıyla yırtıcı böcek üretimi için kurulan laboratuvarda "Calosoma sychophanta" ve "Thanasimus formicarius" üretimi devam ediyor.

Çam kese böceğinin larva ve pupalarını yiyerek beslenen alosoma sychophanta yırtıcı böceklerinin üretimi aralıksız olarak devam ediyor. Üretilen terminatör lakaplı böcekler, çam kese böceği zararı görülen sahalara bırakılıyor.

Terminatör böcekleri biyolojik mücadele amacıyla kullandıklarını belirten Bursa Orman Bölge Müdürü Yaçın Akın, "Çam ağaçlarında zarar yapan, yaprakları, ibreleri ören kozadaki tırtılları yiyerek beslenen bir böcek. Biz bunu doğada topluyoruz ve buradaki laboratuvarlarımıza getiriyoruz. Burada çam kese böceğinin tırtıllarıyla besliyoruz. Bunları yetiştirdikten sonra baharda bunları doğaya salıyoruz. Amacımız burada kimyasal mücadele yapmamak, doğadaki diğer canlıları yok etmemek, bu şekilde çamlara da zarar yapan böcekle diğer onun yırtıcısı olan böcek vasıtasıyla mücadele etmek" dedi.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılında 32 bin Calosoma sychophanta üreterek zararlının görüldüğü alanlara salım yapıldı. 2020 yılında ise 15 bin olan hedef, 19 bin adet üretilerek salımı yapıldı. Sezon sonuna kadar 25 bin üretiminin yapılması hedefleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR