Bursa'daki ticari taksilerle ilgili Valilik'ten açıklama!
Bursa'daki ticari taksilerle ilgili olarak Valilik'ten yeni İl Hıfzıssıhha Kurul Kararları açıklaması geldi.
BURSA , 09 Mayıs 2020 Cumartesi, 19:04
Bursa'daki ticari taksilerle ilgili Valilik'ten açıklama!

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"İçişleri Bakanlığının 23.03.2020 tarih 5823 sayılı Genelgesi ve 24.03.2020 tarih 11 sayılı il Hıfzıssıhha Kurulu Kararında toplu ulaşım araçlarında alınması gereken tedbirler belirlenmiştir. Ticari taksilerin faaliyetleri sırasında, gerek araç içi alanın darlığı gerekse bu alanların gün içinde bir çok kişi tarafından kullanılması nedeniyle sosyal mesafe ve kişisel hijyen tedbirleri açısından bazı riskler ortaya çıkmaktadır.

İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 08.05.2020 tarih ve 45 sayılı kararı ile;

Bu risklerin giderilmesi amacıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda pandemi sürecinde aşağıda belirtilen tedbirlerin alınması gerekmektedir.

1-Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecektir. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacaktır. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştiren kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığını gösteren belgeyi denetim esnasında ibraz edeceklerdir.

2-Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacaklardır.

3-Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulunduracak, ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR