Bursa kanser kaydında dünya standartına kavuşuyor
Bursa Kanser Kayıt Merkezi’nin çalışmaları, dünyanın en saygın kanser istatistik kurumlarından Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın ‘5 Kıtada Kanser’ kitabında yer alması için çalışmalarda sona gelindi.
BURSA , 07 Ağustos 2015 Cuma, 14:33
Bursa kanser kaydında dünya standartına kavuşuyor
Bursa’da gerçekleştirilen kanser kayıt çalışmaları, 5 yılda bir yayınlanan ve kanserle ilgili politikalar oluşturulurken önemli referans olarak gösterilen CI5: Cancer Incidence in Five Continents (5 Kıtada Kanser) kitabında yayınlanarak tescilleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, “Faaliyetlerimizin tüm dünyada kabul gören bir projede yer alması, Bursa’nın gücün ve yürütülen kanser çalışmalarının tüm dünyaya duyurulması açısından önemli bir gelişmedir” dedi.

Bursa Kanser Kayıt Merkezi’nin 2000 yılında çalışmalarına başladığını dile getiren Dr. Akan, “Bursa Kanser Kayıt Merkezi, ülkemizde aktif sistemle kanser kayıtçılığını sürdüren, referans tarihi en eski olan üçüncü ildir. Kanser Kayıt Merkezi verilerinde 2008-2012 tanı tarihli vakaların çalışmaları tamamlanmıştır. Bursa Kanser Kayıt Merkezi’nin dünyanın en saygın kanser istatistik kurumlarından Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 5 yılda bir yayınladığı ve kanser politikalarını oluştururken referans kabul edilen 5 kıtada kanser kitabında verileri yayınlanacak olan 5. il olma hedefine ulaşmada sona yaklaşıldı” şeklinde konuştu.

Taramalar Hız Kesmiyor

Bursa’da 2015 yılının ilk altı ayında, 27 binden fazla kanser taraması gerçekleştirildiğini bilgisini veren Dr. Akan, “2015’in ilk 6 ayında 40-69 yaş arası 7 bin 492 kadına meme kanseri taraması yapıldı ve bu taramalar sonucunda 16 vatandaşımızda meme kanseri tespit edildi. Aynı şekilde 30-65 yaş arası 7 bin 993 kadına rahim ağzı kanseri taraması yapılırken, 3 rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu. 50-70 yaş arası 11 bin 563 kadın ve erkek kolon kanseri taramasından geçirilirken 2 kolon kanseri tespiti edildi” diye konuştu.

İnegöl’e ve Nilüfer’e KETEM Geliyor

KETEM’lerin vatandaşların kanser ve kanserde erken teşhisin önemi hakkındaki farkındalığını arttırmada, oldukça başarılı işler gerçekleştirdiğini dile getiren Dr. Akan, “Daha fazla vatandaşımızın kanser taramalarına katılımını sağlamak ve erken teşhis şansını artırmak amacıyla; Osmangazi ve Yıldırım’dan sonra Nilüfer ile İnegöl ilçelerinde de KETEM Birimleri oluşturulması çalışmaları son safhasına geldi. 2015 yılının ikinci yarısında son sistem dijital mamografilerin de yerleştirilmesiyle hizmete geçecek olan KETEM’lerimizde de meme kanseri taraması, rahim ağzı kanseri taraması ve kolorektal kanser taraması yapılacaktır. Yürüttüğümüz çalışmalarla ilimizin kanser kayıt ve tarama çalışmalarında marka haline gelmesini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR